overfm.gr | Bundesliga | Γερμανία – Μεγάλη ανατροπή της Μάινζ κόντρα στη Λεβερκούζεν [vid]

Η Μάινζ υποδέχθηκε χθες τη Λεβερκούζεν και κατάφερε να πετύχει μία πολύ μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη νίκη με σκορ 3-2.

Η Μάινζ υποδέχθηκε χθες (18/02) τη Λεβερκούζεν για την 23η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν μία σπουδαία ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με 3-2.

Η Μάινζ είχε δείξει από την αρχή τις προθέσεις της. Είχε μπει στο γήπεδο πολύ πιο δυνατά. Παρόλα αυτά, η Λεβερκούζεν διαθέτει απίστευτη επιθετική γραμμή και δεν θέλει πολλές φάσεις να κάνει τη ζημιά. Έτσι και έγινε. Στο 35′ ο συνήθης ύποπτος, Πάτρικ Σικ έκανε το 0-1 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος. Στο 57′ με γκολ του Μάρτιν έγινε το 1-1 ενώ στο 60′ ακυρώθηκε γκολ του Ονισίβο για το 2-1. Η Μπάγερ Λεβερκούζεν, κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα με τον Αλάριο στο 74′.

Η Μάινζ φάνηκε πολύ σκληρή για να τα παρατήσει όμως. Στο 84′ ο Μποέτιους κάνει το 2-2 ενώ μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ίνγκβαρτσεν (88′) κάνει την ολική ανατροπή.

Μεγάλη νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μένουν σε τροχιά ευρωπαϊκών εισιτηρίων με 34 βαθμούς (7η θέση αλλά ισοβαθμία με τη Λειψία που είναι 4η).

Η Μπάγερ από την άλλη παρέμεινε στην 3η θέση με 41 βαθμούς.