overfm.gr | Eurobasket 2022 | Γερμανία – Ελλάδα 107-96: Δεν έπαιξε άμυνα και τιμωρήθηκε η Εθνική μας…

Η Εθνική μας ομάδα έμεινε νωρίς εκτός του Eurobasket, αφού ηττήθηκε μετά από μία αποκαρδιωτική εμφάνιση 107-96, από τους Γερμανούς.

Μπορεί οι Έλληνες οπαδοί να κατέκλισαν την Mercedes Benz Arena, όμως οι Έλληνες διεθνείς δεν κατάφεραν να τους αποζημιώσουν.

Οι Γερμανοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι με τέσσερα τρίποντα, σε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα, με την «γαλανόλευκη» άμυνα να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να τα αποτρέψει.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έτρεξαν και ένα σερί 9-0 και είδαν τους εαυτούς τους να βρίσκονται μπροστά 14-5. Στην συνέχεια ακολούθησε και ένα ακόμα τρίποντο, αυτό του Ομπστ, το οποίο εξέθεσε την Ελληνική άμυνα, αφού ο Ντόρσεϊ δεν κατάφερε να τον μαρκάρει, αλλά ούτε ήρθε και κάποια βοήθεια από τους συμπαίκτες του.

Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός προσπάθησε να δώσει μία έξτρα ευελιξία στην πεντάδα του βγάζοντας έξω τον θηριώδης Παπαγιάννη και βάζοντας στην θέση του τον Θανάση Αντετοκούνμπο.

Από την άλλη όμως οι Γερμανοί έβλεπαν ότι σουτάρουν πίσω από την γραμμή των 6.75 να «γράφει». Η Εθνική μας ομάδα βρήκε τον τρόπο να απαντήσει, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 13 πόντους και να έχει 3 πόντους και 4 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Κάποια στιγμή όμως οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να σκοράρουν από το τρίποντο και στα κοντινά σουτ δεν ήταν εύστοχοι. Έτσι η «γαλανόλευκη» βρήκε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά των 11 πόντων και να φτάσει το σκορ στο 28-27.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά με ένα τρίποντο του Μάοντο Λο, με την διαφορά να φτάνει στους 7 πόντους (36-29). Βέβαια ο Λαρεντζάκης είχε μπει είδη στο παρκέ και έδωσε ανάσα στην Εθνική μας ομάδα με ένα τρίποντο (36-32). Μάλιστα στην αμέσως επόμενη επίθεση των Γερμανών κατάφερε να κερδίσει όχι μόνο επιθετικό φάουλ, αλλά και τεχνική ποινή, λόγω των διαμαρτυριών των γηπεδούχων.

Μπορεί η αμυντική λειτουργία της Εθνικής μας ομάδας να αντιμετώπισε προβλήματα, όμως ο Λαρεντζάκης ήταν καθοριστικός, αφού μέτρησε πέντε σερί πόντους με το σκορ να είναι στο 42-40.

Η Γερμανία διάλεξε να μην αντιμετωπίσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με εσωτερικό τείχος, με αποτέλεσμα ο Greek Freak, να φτάνει με μεγαλύτερη ευκολία στο καλάθι. Βέβαια ένα κρεσέντο τριπόντων του Άντι Ομπστ, ανέδειξε για ακόμα μία φορά τα προβλήματα στην «γαλανόλευκη» άμυνα.

Με τον Γιάννη στον πάγκο ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έπρεπε να αναλάβει τον ρόλο του σκοραρίσματος και βάζοντας ένα καλάθι και φάουλ και ένα δίποντο έφερε την Ελλάδα μπροστά με το σκορ να είναι   58-57.

Το καλύτερο όμως το κράταγε ο Σλούκας για το τέλος αφού πέταξε την μπάλα από το κέντρο και σκοράροντας ένα απίστευτο buzzer beater. Έτσι η Εθνική μας ομάδα έκλεισε το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ 61-57.

Η Τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την Εθνική μας ομάδα. Ο Ομπστ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα εύστοχο σουτ, το οποίο ήταν και το 5ο σε 6 προσπάθειες που είχε. Εκτός από την κακή της άμυνα η Εθνική μας είχε να αντιμετωπίσει και την αφλογιστία της αφού έμεινε χωρίς πόντο για 3:15, σερί το οποίο έσπασε ο Γιάννης με μία βολή.

Η Εθνική μας συνέχιζε να ψάχνει τρόπο να σκοράρει την ίδια ώρα που η γηπεδούχος ομάδα με τα δύο τρίποντα του Φρανζ Βάγκνερ και ένα του Φοίγκτμαν ξέφυγε στο +13.

Στα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 20-1. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να βάλει το πρώτο του καλάθι μετά από 8 λεπτά, με ένα τρίποντο του Γιάννη, ο οποίος έβαλε ένα ακόμα δίποντο 79-69.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Γερμανία κυριάρχησε στα ριμπάουντ, η αστοχία «εγκαταστάθηκε» στην Εθνική και με τα «πάντσερ» να παραμένουν «ζεστά» από τα 6.75 η διαφορά άνοιξε και πάλι υπέρ της «οικοδέσποινας» (92-78 στο 33΄). Οι Γερμανοί ξέφυγαν ακόμη και με +16 (96-80) στο 35΄, τη στιγμή που οι διεθνείς μάταια προσπαθούσαν να αντιδράσουν… Όταν μάλιστα αποβλήθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 4:56΄ για το τέλος της αναμέτρησης, με δεύτερο αντιαθλητικό, οι διεθνείς απλά παραδόθηκαν.