overfm.gr | Bundesliga | Γερμανία – «Διπλό» του Αμβούργου στο Βερολίνο και ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο [vid]

Η Χέρτα υποδέχθηκε το Αμβούργο για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα μπαράζ ανόδου/παραμονής στη Μπουντεσλίγκα.

Μπορεί η κανονική διάρκεια της Μπουντεσλίγκα και της Τσβάιτε Λιγκ να τελείωσε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο, όμως τα παιχνίδια στην Γερμανία δεν έχουν τελειώσει.

Η Χέρτα τερμάτισε τρίτη από το τέλος στη Μπουντεσλίγκα, ενώ το Αμβούργο τρίτο, στη δεύτερη κατηγορία. Οι δυο τους, θα δώσουν δύο παιχνίδια, με τη νικήτρια να αγωνίζεται στην πρώτη κατηγορία τη σεζόν 2022 – 2023.

Η Χέρτα, υποδέχθηκε στο Βερολίνο το Αμβούργο. Οι δύο ομάδες, μπήκανε αρκετά σφιχτά στον αγωνιστικό χώρο. Φάνηκε εξ αρχής, ότι πρωταρχικός του σκοπός, είναι να μην δεχθούν γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο, έληξε ισόπαλο 0-0, με τους δύο αντιπάλους, να κάνουν μόλις 2 προσπάθειες για γκολ εκατέρωθεν. Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι μπήκανε με λίγο πιο πατημένο το γκάζι.

Στο 57′ ο Ράις άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Το σκορ του αγώνα δεν άλλαξε, με τη Χέρτα του Μάγκατ, να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση.

Επόμενο παιχνίδι τη Δευτέρα στην έδρα του Αμβούργου. Θυμίζουμε ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Αν η Χέρτα νικήσει με 1 γκολ διαφορά, το ματς οδηγείται στην παράταση.