overfm.gr | Διεθνή | Φράιμπουργκ – Λειψία 1-1 (2-4 πεν) – Οι «Ταύροι» κατέκτησαν το παρθενικό Κύπελλο της ιστορίας τους [vid]

Κυπελλούχος Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Λειψία, η οποία επικράτησε στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι (4-2, 1-1 κ.ά) της Φράιμπουργκ.

Έντονες συγκινήσεις επεφύλασσε στους φίλους του γερμανικού ποδοσφαίρου ο τελικός του Κυπέλλου Γερμανίας. Φράιμπουργκ και Λειψία προσέφεραν πλούσιο θέμα με τον φετινό Κυπελλούχο να κρίνεται στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Η πρωτάρα σε τελικό του DFB Pokal, Φράιμπουργκ αποδείχθηκε σκληρό καρύδι. Η Λειψία ωστόσο, αν και από το 57’ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες ήταν αυτή, η οποία πανηγύρισε στο τέλος.

Η τυπικά γηπεδούχος Φράιμπουργκ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 19’ χάρη σε τέρμα του Έγκεστάϊν στο 19ο λεπτό του τελικού. Ο άσσος της εξαιρετικής φέτος Φράιμπουργκ με πολύ ωραίο πλασέ με το αριστερό εκτός περιοχής έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η Φράιμπουργκ άντεχε στην πίεση της Λειψίας, η οποία πήρε μέτρα στο γήπεδο, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης.

Με δέκα παίκτες από το 57′ η Λειψία

Τα δεδομένα του τελικού άλλαξαν σε σημαντικό βαθμό στο 57ο λεπτό.  Χάλστενμπεργκ άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο βλέποντας την απευθείας κόκκινη κάρτα. Έτσι έγιναν εξαιρετικά ευνοϊκές οι συνθήκες, προκειμένου η Φράιμπουργκ να κατακτήσει το Κύπελλο. Ωστόσο, η Λειψία έδειξε χαρακτήρα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 76’. Ο συνήθης ύποπτος για τους «Ταύρους», Κρίστοφερ Ενκουνκού, με κοντινή προβολή ξαναέβαλε την ομάδα του στο κόλπο της διεκδίκησης του Κυπέλλου. Έφτασε τα 34 γκολ στη φετινή του εκπληκτική χρονιά με τη φανέλα της Λειψίας.

Πιο ψύχραιμοι στα πέναλτι οι παίκτες της Λειψίας

Η Λειψία οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί οι Γκίντερ και Ντεμίροβιτς έχασαν κλασικές ευκαιρίες για να δώσουν εκ νέου προβάδισμα στη Φράϊμπουργκ. Πλέον τα πάντα θα κρίνοντας στη διαδικασία των πέναλτι. Οι «Ταύροι» ήταν εμφανώς πιο ψύχραιμοι με 4-2 συνολικό σκορ στη διαδικασία κατέκτησαν το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας τους. Έπειτα από τους χαμένους τελικούς, του 2019 και του 2021 η γερμανική ομάδα κατέκτησε την πολυπόθητη κούπα.

Έτσι, η Λειψία ολοκληρώνει τη σεζόν έχοντας κατακτήσει το Κύπελλο. Παράλληλα, τερμάτισε στην τέταρτη θέση της Bundesliga, εξασφαλίζοντας εισιτήριο για το Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου. Ο Τεντέσκο έκανε φέτος εξαιρετική δουλειά και η κατάκτηση του Κυπέλλου αποτελεί εξαργύρωση αυτής. Από την άλλη πλευρά, η Φράιμπουργκ μπορεί να μην κατέκτησε το Κύπελλο, αλλά σίγουρα με τις φετινές της εμφανίσεις κέρδισε τις εντυπώσεις.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter. στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.