overfm.gr | Formula 1 | Formula 1: Πήρε το grand prix o Φερστάπεν

Επιβλητική νίκη της Red Bull στη Στυρία.

Την τέταρτη φετινή νίκη του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φόρμουλα Ενα πέτυχε ο Μαξ Φερστάπεν. O πιλότος της Red Bull ήταν πολύ καλός για ένα ακόμα grand prix, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην πρώτη θέση στη Στυρία στην πίστα του Σπίλμπεργκ.

Ο Ολλανδός άφησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά  τον πρωταθλητή Λιούις Χάμιλτον της Mercedes, ανοίγοντας περισσότερο, τη διαφορά στη βαθμολογία.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Φινλανδός της Mercedes, Βαλτέρι Μπότας, ενώ το άλλο μονοθέσιο της Red Bull με τον Πέρες τερμάτισε στην 4η θέση. Ο Νόρις της MacLaren πήρε την 5η θέση, ενώ η Ferrari είδε τους Σαίνθ και Λεκλέρκ να παίρνουν την 6η και την 7η θέση αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί πως εκτός 10αδα τερμάτισε ο πιλότος της McLaren Ρικιάρντο σε ένα αγώνα τον οποίο θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα.