overfm.gr | Γ' Εθνική | Football League ποδόσφαιρο: Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής σε Βόρειο και Νότιο Όμιλο

Δείτε όσα συνέβησαν στον Βόρειο και στον Νότιο όμιλο της Football League.

Ο Ιαλυσός έμεινε -έστω και προσωρινά- μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης του Νότιου ομίλου της Football League.

Ο Ιαλυσός απέσπασε ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας από τον Αστέρα Βλαχιώτη στη Λακωνία και σε συνδυασμό με την ήττα με 1-0 της συμπολίτισσάς του Ρόδου από την Σαντορίνη στη Νάξο έφθασε τους 14 βαθμούς.

Να θυμίσουμε ότι οι αγώνες Καλαμάτα-Αιγάλεω και Νίκη Βόλου-Καλλιθέα θα διεξαχθούν την Μεγάλη Πέμπτη (29/04 3μ.μ.) ενώ έχει αναβληθεί το Επισκοπή-Ασπρόπυργος.

Με εκτός έδρας νίκες των πρωτοπόρων πραγματοποιήθηκε η 8η αγωνιαστική του Βορείου Ομίλου της Football League κι ετσι η κατάσταση σε ότι αφορά την κατάταξη στην κορυφή παρέμεινε αμετάβλητη, αφού τρεις ομάδες συνεχίζουν να ιδοβαθμούν με 19 βαθμούς.

Η Καβάλα νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό Βόλου, ο Πανσερραϊκός 3-0 στην Κατερίνη τον Απόλλωνα Πόντου και η Βέροια 1-0 στην ίδια πόλη τον Πιερικό.

Τέλος, παρότι ήταν καλύτερος ο Αλμωπός Αριδαίας έμεινε στο 0-0 με τον Θεσπρωτό εντός έδρας.

Αναλυτικά όσα συνέβησαν στην 8η αγωνιστική της Football League:

Νότιος όμιλος

Αστέρας Βλαχιώτη-Ιάλυσος 1-1

Σε ένα ματς που κράταγε το καλό για το φινάλε ο Ιάλυσος έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε καθώς μπορεί να είδε τον Αστέρα Βλαχιώτη να προηγείται στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Παπουτσίδη με σουτ αλλά ο Χατζησάββας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αστέρας Βλαχιώτη (Βαζάκας): Παϊτέρης, Κουρτέσης (73′ Ευαγγελιδάκης), Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Μάρτσεβ (77′ Βερνάρδος), Λ. Σκεντεράι, Παλιάτσος (77′ Πατσαρούχας), Μπρακαμόντε, Καλλέργης (77′ Παπουτσίδης).

Ιάλυσος (Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Μπουσάι (61′ Σκεντεράι), Καρπαθάκης, Καντούτσης (88′ Χριστόπουλος), Τερζίου, Παπουτσογιαννόπουλος, Μανιώτης, Σταθόπουλος (61′ Χατζησάββας), Μαστραντωνάκης (84′ Παπαδόπουλος), Γιώργου.

Βόρειος όμιλος

Απόλλων Πόντου-Πανσερραϊκός 0-3

Μία ακόμα νίκη στο ενεργητικό του πρόσθεσε ο Πανσερραϊκός, καθώς επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Πόντου, που παραμένει δίχως τρίποντο στο Πρωτάθλημα μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ με τον Πράντο στο 55΄, ενώ καθάρισαν το παιχνίδι με τον Ψάλτη στο 83΄. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Θεοδωρίδης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τουρσίδης, Λαμπίδης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Νύκταρης, Παναγιώτου, Φράγκος.

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης (86′ Μαρκιόνι), Κρητικός, Γεωργιάδης, Κόντσι, Λουφάκης (46′ Θεοδωρίδης), Πράντο (65′ Γκούρτσας).

Ολυμπιακός Βόλου-Καβάλα 1-3

Μεγάλο ντέρμπι είχαμε στο Βόρειο Όμιλο της Football League, με τον Ολυμπιακό Βόλου να υποδέχεται την Καβάλα και να γνωρίζει οδυνηρή ήττα με σκορ 1-3, μένοντας στο -7 από την κορυφή. O Παπαδημητρίου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 13ο λεπτό για να απαντήσει ο Κόκκορης στο 28΄. Ο Αδαμάκης έκανε το 1-2 στο 57΄ για να γράψει το τελικό 1-3 ο Στίκας στο 68ο λεπτό.

Ολυμπιακός Βόλου (Ξηροφώτος): Ξενοδόχοβ, Γραικός (8′ λ.τ Παπακώστας), Μπουτζίκος (37′ λ.τ Νικλητσιώτης), Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Κόλα (62′ Γκιοατά), Αγρόδημος, Βουκελάτος, Παπαδημητρίου, Ερρέρα, Τσαγκαλίδης.

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης (88′ Γεωργακόπουλος), Γιαλαμούδης (51′ Κολλάρας), Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (64′ Κέρθι), Θωμαΐδης, Κολλάς, Ορφανίδης, Αδαμάκης (88′ Τενεκές).

Πιερικός-Βέροια 0-1

Στις νίκες επέστρεψε η Βέροια, μετά την λευκή ισοπαλία στην Καβάλα, κερδίζοντας στην Κατερίνη με 1-0 τον Πιερικό, για την εμβόλιμη 8η αγωνιστική της Football League. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Πασάς, ο οποίος στο 73ο λεπτό άνοιξε το σκορ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πιερικός (Παναγιώτου – Θεοδοσιάδης): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Γιαλαμίδης, Κανταρτζής, Τακίδης (36′ Τζήμας – τερματοφύλακας), Ντόσης (80′ Δεμηρτζόγλου), Μακρής, Παπαδόπουλος (85′ Μηλιώτης), Κυβελίδης, Ίτσιος (85′ Ιντζόγλου), Γκατσολάρι (80′ Χαρτσιάς).

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μουχάλης, Παπαχρήστος, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Οικονόμου (58′ Σιμόνι), Μπουκουβάλας, Μούργος (58′ Καραγιάννης), Πασάς, Πόζογλου (83′ Βεργώνης), Λουκίνας.

ΑΕΠ Κοζάνης-ΠΟ Τρίγλιας 0-0

Στο 0-0 έμειναν σε ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες οι ΑΕΠ Κοζάνης και Τρίγλια, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς.

ΑΕΠ Κοζάνης (Ναντβόρνικ): Ψαρράς, Τρομπούκης, Τσισκόπουλος, Κοτταρίδης, Καραγιαννίδης, Ντούκα, Λι, Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Κυριαλάνης, Φωλίνας.

ΠΟ Τρίγλιας (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σεγκέρκης, Σγουρής (43′ λ.τ Τσακμάκης), Α. Παπαστεριανός, Δόρης, Σαρβανίδης, Μ. Παπαστεριανός, Ζγκούρι, Τότσκα, Ποζατζίδης.