overfm.gr | Europa League | Φονσέκα: «Αναλαμβάνω την ευθύνη, καμία δικαιολογία»

O προπονητής της Ρόμα, Πάουλο Φονσέκα, δήλωσε πως αναλαμβάνει την όλη την ευθύνη για την συντριπτική ήττα της ομάδας του.

Την απόλυτη απόλυτη ευθύνη για την συντριβή της Ρόμα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκορ 6-2 στον πρώτο ημιτελικό του Europa League, παρά το γεγονός πως στο ημίχρονο προηγούνταν με 1-2, ανέλαβε ο προπονητής των Ιταλών, Πάουλο Φονσέκα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο τεχνικός της Ρόμα:

«Είμαι πάντα ο κύριος υπεύθυνος, είμαι εδώ για να αναλάβω όλη την ευθύνη», είπε ο Πορτογάλος προπονητής και πρόσθεσε: «Δεν ψάχνω άλλοθι, είμαι υπεύθυνος και δεν θέλω να ξεφύγω από τις ευθύνες μου. Ας δούμε. Τώρα είναι δύσκολο να μιλήσουμε, νομίζω ότι πρέπει να είμαστε ισορροπημένοι».

Όσο για το πού αποδίδει την κατάρρευση της ομάδας του; «Είναι δύσκολο να εξηγήσουμε τι συνέβη. Δεν είχα την ευκαιρία να κάνω αλλαγές, χάσαμε σημαντικούς παίκτες, το πέναλτι τους δεν ήταν, το επιβεβαίωσε και ο Σόλσκιερ. Δεν είχαμε την ψυχική και σωματική δύναμη να επιστρέψουμε στο παιχνίδι. Η ρεβάνς; Ανησυχώ, έχουμε τόσα πολλά προβλήματα. Ντιαβαρά και Σμόλινγκ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με κάποιες δυσκολίες. Στο πρώτο ημίχρονο δείξαμε ότι θέλουμε να παίξουμε, το κάναμε και σημειώσαμε δύο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, μετά το τρίτο γκολ δεν αντιδράσαμε.

Πρέπει να ομολογήσω με ειλικρίνεια ότι θα είναι πολύ δύσκολο να ανακάμψεις μετά από ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Θα είναι πολύ δύσκολο να ανατρέψουμε αυτό το αποτέλεσμα στη Ρώμη. Ήταν πολύ δύσκολο που χάσαμε με τραυματισμό τρεις παίκτες στο πρώτο ημίχρονο και να μην έχει την ευκαιρία να κάνεις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν είναι εύκολο να διαχειριστούμε το παιχνίδι έτσι».