overfm.gr | Volley League | Φίλιππος Βέροιας – Φοίνικας Σύρου 1-3: «Κούρσεψε» το League Cup

Το «Πειρατικό» ήταν ανώτερο σε όλο το ματς και κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο της ιστορίας του.

Στον πρώτο τελικό επαρχιακών ομάδων στην ιστορία όλων των σπορ ο Φοίνικας Σύρου κέρδισε 3-1 τον Φίλιππο στη Βέροια και το Λιγκ Καπ βόλεϊ επιστρέφει στο Αιγαίο, με την νησιώτικη ομάδα να πανηγυρίζει την δεύτερη κατάκτηση του. Η κυκλαδίτικη ομάδα είχε κερδίσει και το πρώτο Λιγκ Καπ, το 2012.

Οι νησιώτες είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τους Στερν και Ράιτς και παρά το γεγονός ότι ο Φίλιππος πήγε να κάνει την ανατροπή στο τέταρτο σετ, έδειξαν την ποιότητά τους στα κρίσιμα σημεία και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Τον δεύτερο τίτλο στην ιστορία του στο επαγγελματικό βόλεϊ πανηγυρίζει ο Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ. Η ομάδα της Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον Α.Π.Σ.Φίλιππο Βέροιας και κατέκτησε το δεύτερο τίτλο στο θεσμό μετά το 2012 στη Σύρο όπου είχε γίνει η πρώτη διοργάνωση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σλοβένος Ζίγκα Στερν που αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής – MVP της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ του τελικού οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα Φίλιππος και Φοίνικας έφτασαν μαζί μέχρι το 6-6. Ο Πρωτοψάλτης με άσσο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων στους πειρατές 8-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Μπράουν με επίθεση και άουτ του Μαυροβουνιώτη έφεραν τους «πειρατές» στο +4 (14-10). Η ομάδα της Ημαθίας αντέδρασε και μείωσε προσωρινά 14-12, όμως ο Φοίνικας με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς πήρε διαφορά πέντε πόντων 18-13 μετά από λάθος του Φέρελ. Ο Φίλιππος μείωσε 19-15 με τον Εντουάρντο, όμως η συνέχεια του σετ ήταν «μονόλογος» για τον Φοίνικα. Ο Ράιτς από τη θέση του σερβίς πλήγωσε την υποδοχή του Φιλίππου, Μπράουν, Ράντκε και Στέρν σταμάτησαν όλες τις επιθέσεις των γηπεδούχων και ο Φοίνικας πήρε εύκολα το σετ 25-15 με άσσο του διαγώνιου του Φοίνικα.

Οι παίκτες του Σωκράτη Τζιουμάκα εμφανώς επηρεασμένοι από το άγχος του τελικού συνέχισαν να κάνουν εύκολα λάθη σε επίθεση και άμυνα. Παρόλα αυτά Φίλιππος και Φοίνικας στο δεύτερο εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και έφτασαν μαζί στα μισά της διαδρομής 13-13 στηριζόμενοι επιθετικά στους Τζιουμάκα και Πρωτοψάλτη αντίστοιχα. Η αμφίρροπη μάχη συνεχίστηκε με τους δύο φιναλίστ να κάνουν αρκετά λάθη στο σερβίς και να βρίσκονται μαζί στο σκορ 20-20 με τους Μπράουν και Γάτση να τελειώνουν εντυπωσιακά στην επίθεση. Ο Φοίνικας δείχνοντας την εμπειρία του στα κρίσιμα, με άσσο του Ράιτς και άουτ επίθεση του Μαυροβουνιώτη έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21. Μάλιστα ο διαγώνιος του Φοίνικα με άσσο έκλεισε το σετ 25-21.

Οι οικοδεσπότες μπήκαν φουριόζοι στο τρίτο σετ και με αιχμή του δόρατος τον Τζιουμάκα προηγήθηκαν 6-1. Μάλιστα με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη η διαφορά έφτασε στο +6 για την ομάδα της Ημαθίας 8-2. Ο Φοίνικας είχε πρόβλημα σε σερβίς και υποδοχή κάτι που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν 11-4 με άσσο του Μαυροβουνιώτη. Ο Φοίνικας ανέβασε στροφές και με τον Παπαγγελόπουλο μείωσε 14-9. Οι γηπεδούχοι όμως έβγαλαν αντίδραση και με συνεχόμενους πόντους έφτασαν σε νταμπλ σκορ 18-9 με μπλοκ του Τζιουμάκα. Ο Φοίνικας με επίθεση του Πρωτοψάλτη και πέναλτι του Μπράουν πλησίασε 23-20. Ο Φίλιππος έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ, ο Φοίνικας έμεινε ζωντανός σε δύο περιπτώσεις, όμως στην 3η ευκαιρία ο Μαυροβουνιώτης έκλεισε το σετ 25-22.

Η απώλεια του τρίτου σετ δεν επηρέασε τους παίκτες του Ιγκόρ Γιούρισιτς οι οποίοι στο τέταρτο μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη και λάθος του Τζιουμάκα μπήκαν σε θέση οδηγού 6-3. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ άουτ του Εντουάρντο μείωσαν 6-5, όμως τα συνεχόμενα λάθη τους έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στον Φοίνικα 11-6. Οι συριανοί συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και με νέο άσσο του Ράιτς και μπλοκ του Στερν έφτασαν σε νταμπλ σκορ 14-7.
Ο Φίλιππος έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και με ισχυρό μπλοκ μείωσε 21-19. Ο Φοίνικας όμως δεν ήταν διατεθειμένος να χάσει μέσα από τα χέρια του την ιστορική ευκαιρία να πάρει το δεύτερο Λιγκ Καπ της ιστορίας του και το κατέκτησε με επίθεση του Μπράουν για το 25-20.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Σαρακινίδης, Βένος, Σταυρίδης, Παπαδοπούλου Χρ. Γραμματείες: Ψαρρά, Πασπαλά. AναπληρωματικόςVideo Check: Γεωργιάδης.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 15-25

2ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 21-25

3ο σετ: 8-2, 16-9, 21-14, 25-22

4ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 20-25 *Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (15-25, 21-25, 25-22, 20-25)