overfm.gr | Euroleague | Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 94-80 – Τα λάθη του στέρησαν τη νίκη

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε. Για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικός. Ωστόσο στο δεύτερο έκανε πολλά λάθη και ηττήθηκε με 94-80 από τη Φενέρ.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στις πρώτες του επιθέσεις (3-0). Ο Μουσταφά Φαλ έσπασε το… ρόδι για τους ερυθρόλευκους και με κάρφωμα ύστερα από ασίστ του Βεζένκοφ πέτυχε το πρώτο ερυθρόλευκο καλάθι (3-2). Ο Τόμας Ουόκαπ έδινε λύσεις σε άμυνα και επίθεση για τους φιλοξενούμενους, που δεν είχαν μπει καλά επιθετικά (6-5). Ο Φαλ έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του Πειραιά ύστερα και πάλι από ασίστ του Βεζένκοφ (6-7).

Ο Πολονάρα έκανε ζημιά στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά, καθώς γρήγορα έφτασε τους πέντε πόντους (8-7). Το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (11-10). Ο Γιώργος Πρίντεζης μπήκε και πρόσφερε πολύτιμες λύσεις επιθετικά με έξι πόντους, αλλά και αμυντικά (11-14). Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο μπροστά με 17-11.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε μεταμορφωμένη στη δεύτερη περίοδο. Οι Τούρκοι άρχισαν να τρέχουν, ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και με σερί 6-0 έγινε η ανατροπή (18-17). Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν σεληνιασμένος στο ματς με την τουρκική ομάδα και μ΄ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε ανάσα στους ερυθρόλευκους (20-22). O αρχηγός του Ολυμπιακού συνέχισε τον βομβαρδισμό και μ΄ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 25-22.

Ο Κώστας Σλούκας πέτυχε και τρίτο σερί τρίποντο για τον Ολυμπιακό, που διατηρούσε τα ηνία του σκορ (24-28). Η Φενέρμπαχτσε απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφεραν τούμπα το ματς (34-32). Τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι διαιτητές απέβαλλαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα ύστερα από διαμαρτυρίες του Έλληνα τεχνικού. O Παπανικολάου στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου πήρε από το χεράκι τον Ολυμπιακό και παρότι δεν ήταν στον πάγκο ο Γιώργος Μπαρτζώκας οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 39-36 υπέρ τους.

Η Φενέρ ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και ανέκτησε τα ηνία του σκορ (42-41). Τα τρίποντα έπεφταν βροχή από τη Φενέρ, η οποία προηγήθηκε για πρώτη φορά με έξι πόντους (50-44). Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και με συνεχόμενα τρίποντα έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (50-52).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι εναλλαγές ήταν συνεχόμενες, με τους Τούρκους να περνούν μπροστά ύστερα από λάθη των ερυθρολεύκων (58-54). Ο Ντόρσεϊ έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει για τους γηπεδούχους (61-54). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μαζέψει τα πράγματα, αλλά ο Πιέρ με buzzer beater τρίποντο κράτησε τη διαφορά των εφτά πόντων (66-59).

Η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα ύστερα από τρίποντο του Γκούντουριτς (69-59). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 15 πόντους (74-59). Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει και οι Τούρκοι διατήρησαν εύκολα τα ηνία στο σκορ (76-63). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι.

Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε τα ηνία του σκορ και τελικά πήρε τη νίκη με 94-80.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 5(1), Χαζέρ 5(1), Άκπιναρ 1, Μαχμούτογλου 17(4), Μπιμπέροβιτς, Χένρι 11(8ασ.), Πιέρ 14(2), Γκούντουριτς 11(2), Φλόιντ 2, Μπούκερ 12(6ριμπ.), Πολονάρα 15(7ριμπ.), Ντουβερίογλου 1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5(1), Έισι, Ντόρσεϊ 14(4), Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 14(7ασ.), Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 5(1), Πρίντεζης 12(2), Παπανικολάου 12(2), Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ 2.