overfm.gr | Euroleague | Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι 90-79 – Άντεξε και κέρδισε

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Euroleague, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μακάμπι του Σφαιρόπουλου με 90-79.

Συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι γνώρισε την ήττα, αυτή τη φορά από την Φενέρμπαχτσε με 90-79.

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού, παρά το γεγονός πως έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο δεύτερος μέρος και κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, για ακόμα μία φορά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντέβιν Μπούκερ με 22 πόντους, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό με 21 πόντους ήταν ο άξιος συμπαραστάτης.

Από την άλλη μεριά, οι Ισραηλινοί είχαν σε καλή μέρα τον Νάναλι με 18 πόντους και ακολούθησαν οι Γουίλμπεκιν με 14, ο Έβανς με 13 και Γουίλιαμς με 10.

Η Μακάμπι, αν και ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενη με 11-5, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Τούρκων, οι οποίοι με τον Μπούκερ έκαναν το 16-13, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 23-18.

Στη δεύτερη περίοδο η Φενέρ κράτησε το προβάδισμα που είχε, καθ’ όλη τη διάρκεια της και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το +7 (42-35) παρακαταθήκη.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν καταιγιστικοί τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά δημιουργώντας διψήφιες διαφορά στο τέλος του τριαντάλεπτου (70-51).

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι αν και προσπάθησε να κάνει τη δική της αντεπίθεση στο παιχνίδι, οι 28 πόντοι δεν έφτασαν προκειμένου να καταφέρει να προσπεράσει, με αποτέλεσμα να δέχεται την πέμπτη διαδοχική της ήττα στην Euroleague, με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-37, 70-51, 90-79.