overfm.gr | Euroleague | Φενέρ – Ζαλγκίρις 73-67 – Γλίτωσε από του χάρου τα δόντια

Η Φενέρ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους από την Ζαλγκίρις. Ωστόσο απέφυγε τα χειρότερα και με νεγάλη ανατροπή πήρε τη νίκη νε 73-67

Η Φενέρ υποδέχθηκε τη Ζαλγκίρις στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Η λιθουανική ομάδα, αν και στην τελευταία θέση της διοργάνωσης ζόρισε τους γηπεδούχους. Ωστόσο με μεγάλη ανατροπή από το -17, η γηπεδούχος ομάδα πήρτε τη νίκη με 73-67.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, αναδείχθηκε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 19 πόντους. Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους ο Ουλάνοβας ήταν σε πολύ καλή βραδιά, σημειώνοντας 16 πόντους.

Η Φενέρ ήταν αποφασισμένη να μη χάσει

Η Ζαλγκίρις, μπήκε στην Ούλκερ Αρένα με σκοπό να πάρει τα ηνία του αγώνα. Αρχικά προηγήθηκε με 2-9. Στη συνέχεια, η Φενέρ προσπάθησε να πατήσει καλύτερα στο γήπεδο και μείωσε σε 7-9. Ωστόσο οι Λιθουανοί δεν έχασαν τον έλεγχο και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 13-7 υπέρ τους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με την πρόθεση να αντιδράσουν, ωστόσο, οι Λιθουανοί ήταν πολύ σκληροί και οργανωμένοι. Αρχικά, προηγήθηκαν με 12-21 και 20-28. Ωστόσο, οι  γηπεδούχοι φρόντισαν να κλείσουν εκ νέου την ψαλίδα. Έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και ενώ το φωτεινό ταμπλό έδειχνε 24-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ροή του αγώνα δεν άλλαξε. Η Φενέρ προσπάθησε να πιέσει, αλλά η Ζαλγκίρις είχε τις λύσεις. Έτσι, η περίοδος τελείωσε με τους Λιθουανούς να προηγούνται με 7 πόντους και 51-44 μέσα στην Τουρκία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενέρ, μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη. Αρχικά μείωσε σε 49-54. Με το χρονόμετρο να δείχνει περίπου 5′ πριν το τέλος, το σκορ έγινε 59-60, από τον Μπιμπέροβιτς. Η γηπεδούχος ομάδα δε σταμάτησε εκεί, καθώς είχα βάλει στόχο να ολοκληρώσει την ανατροπή. Πέρίπου 4΄πριν το τέλος, ο Ακίλε Πολονάρα, με ένα μεγάλο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα για το 62-62. Ακόμα, λίγο αργότερα, η ανατροπή ολοκληρώθηκε, καθώς ο Χάζερ με νέο τρίποντο έκανε το 66-64.

Οι Τούρκοι κράτησαν το προβάδισμα, αλλά και την ψυχραιμία τους, με αποτέλεσμα να νικήσουν με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 24-30, 44-51, 73-67

Τα στατιστικά του αγώνα:

Φενέρ: Χαζέρ 13 (3), Μαχμούτογλου 2, Μπιμπέροβιτς 9 (1), Χένρι, Πιερ 5, Γκούντουριτς 19 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Φλόιντ, Μπούκερ 6, Πολονάρα 10 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 9

Ζαλγκίρις: Μπλάζεβιτς 10 (10 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 5 (1), Νίμπο 4, Καλνιέτις 9 (1), Λουκοσιούνας 15 (5), Κάβανο 2, Γκιφάι 6 (2), Ουλάνοβας 16 (2)

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρ: 17/34, δίποντα 9/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 30 ριμπάουντ (21+9), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 14/31 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 6/6 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 τάπες.