overfm.gr | Euroleague | Φενέρ – Μονακό 96-86 – Καθάρισαν στο τέλος οι τούρκοι

Η Φενέρμπαχτσε αντιμετώπισε τη Μονακό στην Τουρκία, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Τούρκοι νίκησαν δύσκολα και στο τέλος με 96-86.

Η Φενέρ υποδέχτηκε στην Τουρκία τη Μονακό, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του κόουτς Τζόρτζεβιτς επικράτησε με 96-86, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Βέσελι και Γκούντουριτς. Από την άλλη, για την ομάδα του κόουτς Μίτροβιτς, ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς, σημειώνοντας 31 πόντους. ωστόσο αυτή η τρομερή επίδοση του άλλοτε άσου του Παναθηναϊκού δεν επαρκούσε για να δώσει στην ομάδα του το διπλό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Όσον αφορά τον αγώνα οι δυο ομάδες έδωσαν σκληρή μάχη από την αρχή. Ήταν κοντά στο σκορ και υπήρχε εναλλαγή στην πρωτοπορία αυτού. Ωστόσο οι Γάλλοι κατόρθωσαν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-18. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί η παρέα του Τζέϊμς έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 42-40.

Οι μάχες στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ σκληρές, με τους Τζέιμς, Βέσελι και Γκούντουριτς να ξεχωρίζουν εξ αρχής για τις δυο ομάδες. Η Μονακό κατάφερε να πάρει ένα ισχνό προβάδισμα με 25-21, ωστόσο η Φενέρ είχε απαντήσεις. Οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 31-28 και 33-30, ωστόσο, οι Γάλλοι, κατάφεραν να απαντήσουν και να κλείσουν το πρώτο μέρος όντας μπροστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ άντεξε στην πίεση του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους πρώτους σκόρερ της πήρε μεγάλη νίκη. Ειδικότερα, από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η Φενέρ μπόρεσε και προηγήθηκε με 53-43. Ωστόσο η Μονακό είχε απαντήσεις, φτάνοντας το ματς στο 53-50. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 63-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με το ρυθμό του παιχνιδιού να μένει ίδιος, η Φενέρ ξεχώρισε προς το τέλος. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, προηγήθηκε με 80-71. Όταν το ματς μπήκε στην τελική ευθεία, άντεξε, νικώντας με 10 πόντους διαφορά. Η νίκη αυτή ήταν η τέταρτη σε 12 αγώνες για τους γηπεδούχους. από την άλλη η γαλλική ομάδα έχει 5 νίκες και 8 ήττες σε 13 αγώνες.