overfm.gr | Euroleague | Φενέρ – Ερυθρός Αστέρας – Νίκησαν με το «ζόρι» οι Τούρκοι

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε τον Ερυθρό Αστέρα στην πρώτη αγωνιστική της Euroleague, σε ένα παιχνίδι που μόνο εύκολα δεν αποδείχθηκε για τους Τούρκους.

Πιο δύσκολο από όσο περιμέναμε ήταν τελικά το ντεμπούτο του Τζόρτζεβιτς. Η Φενέρμπαχτσε πέρασε «διά πυρός και σιδήρου» μέχρι να καταφέρει να κάμψει τελικά το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα. Οι γηπεδούχοι δεν «έχτισαν» πάνω στο πολύ καλό ξεκίνημα και στο τέλος κινδύνεψαν. Γενικά έγινε ένα πολύ σκληρό ματς με τις δύο αντιπάλους να είναι πολύ άστοχες συνολικά. Την παρτίδα για την Φενέρ έσωσε ο Ντεσόν Πιέρ, με τον Ντε Κολό να είναι πολύ κακός σήμερα. Από την άλλη μεριά ξεχώρισε ο Νίκολα Ιβάνοβιτς.

Ο αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά το ματς και έκανε ό,τι ήθελε στα πρώτα λεπτά. Αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ που διαμορφώθηκε γρήγορα ένα 14-0. Ο Ερυθρός Αστέρας… κατάφερε να σκοράρει τους πρώτους του πόντους με την συμπλήρωση ακριβώς πέντε λεπτών με τον πρώην της Φενέρμπαχτσε, Νίκολα Κάλινιτς. Αυτός και ο Κούζμιτς κατάφεραν να «ροκανίσουν» γρήγορα τη διαφορά  με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει 18-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός «πάγωσε» τελείως τον ρυθμό του παιχνιδιού. Έπαιξε πολύ δυνατά και σκληρά στην άμυνα και κατόρθωσε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 15΄με 21-22. Τα υπόλοιπα 5΄κύλησαν με τον ίδιο τρόπο και στο τέλος του ημιχρόνου η Φενέρ προηγούταν μόλις με 2 πόντους, 28-26. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Νάντο Ντε Κολό ήταν τελείως εκτός κλίματος με 0/4 σουτ και -7 στο ράνκινκ!

Το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς με τον τρόπο που έληξε το πρώτο. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε κύριο μέλημά του να παίζει ένα πολύ αργό, σετ παιχνίδι, ώστε να μην αφήνει την ομάδα του Τζόρτζεβιτς να τρέχει στο αιφνιδιασμό. Και το κατάφερε! Η Φενέρμπαχτσε είχε σκοράρει μόλις 2 πόντους στα πρώτα 6′ του τρίτου δεκαλέπτου. Παρ΄όλα αυτά οι Τούρκοι κατάφεραν να προσαρμοστούν σε αυτό το στυλ. Με τον Πιέρ να δίνει το σύνθημα με ένα τρίποντο και καλή παρουσία σε εκείνο το σημείο του ματς(7 πόντοι σε 3΄), κατάφερε να προηγηθεί στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 45-37.

Πως κρίθηκε το ματς;

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο. με ένα γρήγορο 5-0 ανάγκασαν τον Τζόρτζεβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Το πολύ κακό θέαμα συνέχισε με τις επαφές και το σκληρό παιχνίδι να έχουν τον πρώτο λόγο. Οι δύο ομάδες επιπλέον ήταν και πολύ άστοχες. Την κρίσιμη στιγμή ο Ντε Κολό ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων από την γωνία, έστειλε την διαφορά στους 7 και εκεί ουσιαστικά έληξε το παιχνίδι. Τελικά, η Φενέρμπαχτσε πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη με σκορ 61-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 28-26, 45-37, 61-57

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Σαγιόκ, Άκπιναρ, Μαχμούτογλου 6 (1), Ντε Κολό 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πιερ 13 (1), Βέσελι 8 (5 ριμπάουντ), Μπούκερ 8 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολονάρα 7 (2/7 σουτ), Ντουβερίογλου 2.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 6, Γουόλτερς 9 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μίτροβιτς 4 (6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χόλινς 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σιμόνοβιτς (0/4 σουτ), Ιβάνοβιτς 16 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Κούζμιτς 8.