overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ευρωπαϊκό Β΄Κατηγορίας: Πρωταθλήτρια η Αυστρία

H Αυστρία κέρδισε τη Λιθουανία στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Β΄Κατηγορίας μπάσκετ με αμαξίδιο.

Με ηγέτη τον φοβερό και τρομερό Ούμπερτ Χάγκερ, η Αυστρία επιβλήθηκε της Λιθουανίας με 65-54 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο τελικός ήταν συναρπαστικός, με εναλλαγές στο προβάδισμα και επικές ανατροπές.

Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στους πάγκους, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 10-10. Οι Λιθουανοί έτρεξαν σερί 10-0 κι εκεί που έμοιαζε να έχουν βάλει το νερό στ’ αυλάκι, οι Αυστριακοί με πίεση, αναγκάζοντάς τους σε διαδοχικά λάθη (12-24 συνολικά), όχι μόνο επέστρεψαν αλλά πήγαν στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (31-24), γεγονός που σημαίνει ότι πέτυχαν σε λιγότερο από έξι λεπτά 17 παραπάνω πόντους!

Από εκεί και πέρα, με σύμμαχο την καλή τους ψυχολογία, κάνοντας θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και με τον Χάγκερ να διαλύει την αντίπαλη άμυνα, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, παρότι οι Λιθουανοί δεν παράτησαν το παιχνίδι.

Να σημειώσουμε ότι υπήρχε ελληνική παρουσία στον τελικό, καθώς πρώτος διαιτητής ήταν ο Πλάτωνας Σέρρας, ενώ κι ο Μαλίκ Αμπές, προπονητής της Εθνικής Αυστρίας, είχε καθίσει παλιότερα στον πάγκο της Εθνικής μας ομάδας.

Διαιτητές: Σέρρας – Ντίεφ – Κραλ.
Τα δεκάλεπτα: 10-10, 31-24, 50-38, 65-54.
ΑΥΣΤΡΙΑ (Αμπές): Χαγιρλί 16 (7 ριμπ., 5 ασ.), Ντόγκαν 9 (8 ριμπ.), Χάγκερ 35 (1 τριπ., 8 ριμπ., 4 ασ.), Βαστιάν 5, Φίελντερ, Χοκενμπέργκερ, Στέινερ, Έντλερ.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Σκούτσας): Μπουτσίνσκας 4, Σιαουρουσάιτις, Σκούτσας 21 (1 τρ., 9 ριμπ.), Τσιαπλίνσκας 8, Ζιμάντας 8, Τουκάνας, Ταμασάουσκας 2, Γιαρουσεβίτσιους 7, Μπουτκεβίτσιους 4.