overfm.gr | Basket League | Ευρεία νίκη άνευ… ουσίας για τους «ασπρόμαυρους»

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 96-72 της ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» έμειναν εκτός Play Offs της φετινής Basket League.

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΚ με 96-72, χωρίς όμως… αποτέλεσμα.

Η «Ένωση» ήταν αδιάφορη, με τους «ασπρόμαυρους» να χρειαζόντουσαν τη νίκη, στην… ελπίδα των Play Offs. Το Περιστέρι νίκησε το Λαύριο κι έχοντας την ισοβαθμία, μπήκε αυτό στα πλέι οφ, έτσι ο ΠΑΟΚ έμεινε εκτός.

Ο Λοβ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους, ο Γιάνκοβιτς είχε 16 και ο ΝτιΛίο 14 για τους  νικητές. Ο Ράουτινς κορυφαίος για την ΑΕΚ με 15 πόντους.

Το ματς

Η Ένωση μπήκε αρκετά χαλαρή στο γήπεδο, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και με συνεχή ποσταρίσματα του Γιάνκοβιτς βρέθηκε νωρίς μπροστά στο σκορ (12-4). To τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε τον ΠΑΟΚ με διψήφια διαφορά (22-12).

Η ΑΕΚ συνέχισε στους ίδιους χαλαρούς ρυθμούς και στην 2η περίοδο κάνοντας πολύ εύκολα λάθη. Οι γηπεδούχοι πήραν τη… διαφορά και την εκτόξευσαν στους 15 πόντους (32-17).

Με τρίποντα του Ράουτινς και του Κολόμ η ΑΕΚ μείωσε αλλά ήταν εμφανής η έλλειψη συγκέντρωσης. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-36.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ χάρη σε λάθη της ΑΕΚ κατάφερε με συνεχόμενους πόντους του Λοβ και του Ντι Λέο να ξεφύγει και πάλι με διψήφια διαφορά (70-57). Τελικά η ΑΕΚ με την λήξη του δεκαλέπτου όχι μόνο δεν μείωσε αλλά η διαφορά μεγάλωσε (74-55).

Το τέταρτο δεκάλεπτο έφερε μία… διαδικαστική υπόθεση, με αποτέλεσμα να έρθει ματς με το… εκκωφαντικό άνευ ουσίας 96-72.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: 96-72

Tα δεκάλεπτα: 22-12, 49-36, 74-55, 96-72.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 23, Ντιλέο 16, Μάντζαρης 2, Γιάνκοβιτς 14, Ρένφρο 9, Ρίβερς 7 (1), Λι 2, Γκριν 3 (1), Χριστοδούλου 9, Καμαριανός 2, Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 6.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 10, Πετρόπουλος 2, Ανγκόλα 4, Κουζέλογλου 4, Χάμερ 14, Λάνγκφορντ 4, Ράουτινς 15 (5/9 τρίποντα), Φιλιππάκος 6, Καρλής 2, Μαυροειδής 4, Κόνιαρης 7 (1).