overfm.gr | Διεθνή | Έβερτον – Τότεναμ 5-4: Επικράτησαν στο θρίλερ τα «ζαχαρωτά» [vids]

Έβερτον – Τότεναμ: Σε έναν αγώνα που τα γκολ έπεφταν σαν βροχή, η Έβερτον κατάφερε να επικρατήσει της Τότεναμ με 5-4 και να πάρει το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, με τον Σάντσεζ να σκοράρει με ωραία κεφαλιά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μία ευκαιρία για να σκοράρει, όμως η Έβερτον έκανε την απόλυτη ανατροπή μέσα σε επτά λεπτά. Πρώτα ο Κάλβερτ – Λιούιν με ωραίο σουτ μείωσε στο 36’, προτού ο Ριτσάρλισον, μετά από ασίστ του Άγγλου, πετύχει το 2-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σίγκουρντσον, με τον Ισλανδό να ευστοχεί σε πέναλτι για το 3-1 στο 43’.

Η Τότεναμ ωστόσο είχε απάντηση, με τον Λαμέλα να σκοράρει στις καθυστερήσεις και να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 3-2. Στο 57’ ο Αλντερβάιλερντ έκανε από κόρνερ μία καλή κεφαλιά, με τον Όλσεν να αποκρούει αρχικά, όμως ο Σάντσεζ από κοντά έκανε το 3-3. Η Έβερτον πήρε πάλι το προβάδισμα στο 69’ με τον Ριτσάρλισον, όμως ο Κέιν έκανε με κεφαλιά στο 83’ το 4-4, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην παράταση.

Στην παράταση η Έβερτον έφτασε κοντά στο να προηγηθεί στο 93’, όμως κόπηκαν από την άμυνα της Τότεναμ. Τελικά ο Μπερνάρντ κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, πετυχαίνοντας το 5-4 στο 97’ και δίνοντας στην Έβερτον το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Έβερτον (Αντσελότι): Όλσεν, Κιν, Γκόντφρι, Μίνα, Ντιν, Ντουκουρέ, Ντέιβις, Ιβόμπι (70’ Μπερνάρντ), Σίγκουρντσον, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ – Λιούιν (55’ Κόουλμαν)

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Ντόχερτι, Σάντσεζ, Αλντερβάιλερντ, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Ντομπελέ (91’ Γουίνκς), Μπέργκβαϊν (53’ Κέιν), Λαμέλα, Λούκας (77’ Άλι), Σον