overfm.gr | Europa League | Europa League: Σλάβια Πράγας – Άρσεναλ 0-4, Ρόμα – Άγιαξ 1-1 [vids]

Europa League: Σφύριξε η λήξη των αγώνων της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης. Την πρόκριση στους «4» πανηγύρισαν Άρσεναλ και Ρόμα.

Δόθηκαν τα εισιτήρια για την ημιτελική φάση του UEFA Europa League. Η Άρσεναλ πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στη Σλάβια Πράγας επικρατώντας στην Τσεχία 4-0 ενώ Ρόμα και Άγιαξ έμειναν στο 1-1, με τους Ιταλούς να προκρίνονται στους «4».

• ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σλάβια Πράγας – Άρσεναλ 0-4

Ρόμα – Άγιαξ 1-1

• ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ

Άρσεναλ

Ρόμα

• Σλάβια Πράγας – Άρσεναλ 0-4 (συν. 1-5)

Πεπέ 18′, Λακαζέτ 21 (πεν.) 77′, Σακά 24′

Σαν σίφουνας μπήκε η Άρσεναλ στην αναμέτρηση, πετυχαίνοντας τρία γκολ σε μόλις 6 λεπτά. Αρχικά στο 18′ ο Σμιθ Ρόου έψαξε κενό για το σουτ, το οποίο δεν βρήκε κι έδωσε αριστερά στον Πεπέ, Εκείνος έκανε το σουτ προ του τερματοφύλακα και έγραψε το 0-1.

Στη συνέχεια, στο 21′, ο Λακαζέτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει νωρίτερα ο Πεπέ, έκανε εύκολα το 0-2. Το τρίτο τέρμα σημείωσε ο Σακά στο 24′, έπειτα από μια εξαιρετική αντεπίθεση των «κανονιέριδων».

Το τελικό 0-4 «ζωγράφισε» ξανά ο Λακαζέτ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γάλλος στο 77ο λεπτό «χόρεψε» την άμυνα της Σλάβια και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σλάβια Πράγας (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Κολάρ – Μπα, Χόλες, Ζίμα, Μπορίλ – Σεβτσίκ, Στάντσιου, Χρομάντα, Προβόντ, Ολαγίνκα – Κούχτα

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο – Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Μαρί – Σμιθ Ρόου, Θεμπάγιος, Παρτέι, Τσάκα, Σάκα – Πεπέ, Λακαζέτ

• Ρόμα – Άγιαξ 1-1 (συν. 3-2)

Τζέκο 72′ / Μπρόμπι 49′

Ο Άγιαξ ήταν εκείνος που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για το γκολ, όμως τελικά η Ρόμα είναι εκείνη που συνεχίζει στη διοργάνωση. Οι φιλοξενούμενοι στο 49ο λεπτό κατάφεραν να γράψουν το 0-1, έπειτα από μια εξαιρετική βαθιά μπαλιά και το «μαγικό άγγιγμα» του Μπράιαν Μπρόμπι. Στη συνέχεια  ο Ντούσαν Τάντιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο διαιτητής καταλόγισε νωρίτερα φάουλ εις βάρος του Νικολάς Ταγλιαφίκο.

Στη συνέχεια η Ρόμα εκμεταλλευόμενη τους κενούς χώρους που άφησαν οι Ολλανδοί, μπόρεσε κι εκείνη να βρει το σωτήριο γκολ. Στο 72′ κι έπειτα από μια εξαιρετική κόντρα επίθεση η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Τζέκο, ο οποίος δεν δίστασε να «εκτελέσει» τον Στεκέλενμπουργκ.

Ρόμα (Π. Φονσέκα): Λόπεθ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Ιμπάνιες, Κάρσντορπ, Βερετού, Ντιαβαρά, Καλαφιόρι, Μχιταριάν, Πελεγκρίνι, Τζέκο

Άγιαξ (Ε. Τεν Χαγκ): Στεκέλενμπουργκ, Κλάιμπερ, Γ. Τίμπερ, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Άλβαρες, Κλάασεν, Χράφενμπερχ, Άντονι, Τάντιτς, Νέρες