overfm.gr | Europa League | Europa League – Όλα ανοιχτά στο Μπαρτσελόνα-Νάπολι, νίκη με ανατροπή η Πόρτο

Μπαρτσελόνα και Νάπολι έμειναν στο 1-1 και τα πάντα είναι «ανοιχτά» για τη ρεβάνς. Νίκη με ανατροπή πέτυχε η Πόρτο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Europa League.

Το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή της στους «16» του Europa League έκανε η Σεβίλλη.

Οι Ανδαλουσιάνοι κέρδισαν 3-1 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα πλέι-οφ της ευρωπαϊκής διοργάνωσης και έχουν τον πρώτο λόγο για την είσοδο στην επόμενη φάση ενόψει της ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα στην Κροατία.

Η ομάδα του Γιούλεν Λοπετέγκι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε 3-1, ενώ στην επανάληψη διασφάλισε το υπέρ της σκορ και στο φινάλε πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα.

Στο μεταξύ, προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε και η Πόρτο που νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Λάτσιο στο «Ντραγκάο». Οι «λατσιάλι» άνοιξαν το σκορ με εντυπωσιακό τακουνάκι του Τζακάνι (23’), αλλά οι «δράκοι» έφεραν «τούμπα» το ματς με τα δύο τέρματα του Μαρτίνες (37’ και 49’).

Τέλος, Λειψία και Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 στη Γερμανία και η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό στην έδρα των Βάσκων.