overfm.gr | Europa League | Europa – Άιντραχτ για… φίλημα άφησε έξω την Μπαρτσελόνα

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κέρδισε 3-2 μέσα στην Ισπανία την Μπαρτσελόνα και την άφησε εκτός του Europa League. Αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος της Άιντραχτ Φρανκφούρτης δε θα περίμενε αυτό το αποτέλεσμα μέσα στο “Καμπ Νου”. Η γερμανική ομάδα νίκησε την Μπαρτσελόνα μέσα στη Καταλονία με 3-2 και με συνολικό σκορ 4-3 πέρασε στα ημιτελικά του Europa League “πετώντας” εκτός το μεγάλο φαβορί. Τα αποτελέσματα και οι προκρίσεις.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έπαιξε με… τσαμπουκά και με τη βοήθεια του κόσμου της μέσα στο “Καμπ Νου”, νίκησε με 3-2 την Μπαρτσελόνα και πέρασε στα ημιτελικά του Europa League.

Η… εκκίνηση της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο «Καμπ Νου» ήταν ιδανική, αφού οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ κόντρα στην Μπαρτσελόνα μόλις στο 4′. Ο Έρικ Γκαρθία ανέτρεψε τον Λίντστρεμ στην περιοχή και ο Κόστιτς με την εκτέλεση πέναλτι στο 4’ έκανε το 0-1.

Η Μπαρτσελονα δέχθηκε και δεύτερο… σοκ πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Στο 36′ ο Μπόρε έπιασε ένα “κεραυνό” αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή και νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 0-2, δίνοντας έτσι στην Άιντραχτ σκορ πρόκρισης.

Τα πράγματα δεν έγιναν καλύτερα για την Μπαρτσελόνα στην επανάληψη, αφού η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έφτασε στο 0-3, με τον Κόστιτς να πετυχαίνει το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση (67′).

Στο 87’ η Μπαρτσελόνα σκόραρε με τον Μπουσκέτς, αλλά το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο παίκτης ήταν εκτεθειμένος. Ο Ισπανός όμως πήρε την… εκδίκησή του στο 90+1′ και με ένα τρομερό σουτ στην κίνηση μείωσε σε 3-1. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η ομάδα του Τσάβι τα… έδωσε όλα και κέρδισε πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Ντεπάι σκόραρε από την άσπρη βούλα για να διαμορφώσει το τελικό 2-3.

Μετά το… έπος της Βαρκελώνης, η Άιντραχτ δίνει ραντεβού στα ημιτελικά με την Γουέστ Χαμ. Η αγγλική ομάδα νίκησε την Λιόν μέσα στην Γαλλία με 3-0 και πέρασε στα ημιτελικά του Europa League με συνολικό σκορ 4-1.