overfm.gr | Euro 2021 | Euro 2020: Σέζνι και Σκρίνιαρ έδωσαν τo τρίποντο στους Σλοβάκους

Με ήρωα τον… φορ Μίλαν Σκρίνιαρ, αλλά και με τον εξαιρετικό Ντούντα, αλλά και τον Μακ, η Σλοβακία πήρε το ματς της πρεμιέρας του πέμπτου Ομίλου της τελικής φάσης του Euro, κόντρα στην Πολωνία με 2-1.

Στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πέμπτου Ομίλου της τελικής φάσης του Euro 2020, η τυπικά γηπεδούχος Πολωνία υποδέχτηκε την Σλοβακία.

Μία Σλοβακία που ενώ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι κατάφερε να τα φέρει όλα «τούμπα» και να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Euro.

Οι Πολωνοί που ξεκίνησαν τον αγώνα έχοντας τη μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, στα πρώτα λεπτά, δεν μπόρεσαν να φανούν αντάξιοι στις απαιτήσεις του ματς, έχοντας μόνο και απροστάτευτο στην κορυφή της επίθεσης τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Οι Σλοβάκοι από την άλλη μεριά, που χτύπησαν το καμπανάκι του κινδύνου στο 14′ με τον Ντούντα και άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Σέζνι στο 18′ εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία της ομάδας του Πάουλο Σόουζα και πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο. Στο πρώτο ημίχρονο όσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι ισορροπούσε και κάπως έτσι πήγαμε στα αποδυτήρια με την Σλοβακία μπροστά στο σκορ

Το δεύτερο μέρος είχε τελείως διαφορετικό ρυθμό. Μόλις στο 47′ οι Πολωνοί έφεραν τον αγώνα στα ίσια, με γκολ βγαλμένο από… playstation, αλλά είχαν την ατυχία στο 62′ να μείνουν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Κρικόβιακ, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μόλις επτά λεπτά μετά την αποβολή ο κεντρικός αμυντικός της Σλοβακίας, με σουτ σαν επιθετικός έφερε τούμπα το ματς, έκανε το 2-1 βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο.

Το σκορ έμεινε μέχρι και το τέλος κι έτσι οι Σλοβάκοι, πήραν μια σπουδαία νίκη εν όψει της συνέχειας.

ΠΟΛΩΝΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 1-2
ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους, Λινέτι, Κρικόβιακ, Κλιχ, Γιόσβιακ, Ζιελίνσκι, Λεβαντόφσκ
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Ντούντα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χάμσικ, Χαρασλίν, Κούκα, Μακ, Χρόμαντα