overfm.gr | Euro 2021 | Euro 2020: Μεγαλύτερος σκόρερ ο Μπονούτσι

Ο Λεονάρτνο Μπονούτσι ήταν αυτός που ισοφάρισε για την Ιταλία, στον χθεσινό τελικό του Euro 2020 κόντρα στην Αγγλία και με αυτόν τον τρόπο, έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τελικό Euro.

Η Ιταλία κατάφερε να φτάσει μέχρι τα πέναλτι, χάρις το γκολ  της ισοφάρισης στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Λεονάρντο Μπονούτσι, που έκανε το 1-1 κόντρα στην Αγγλία στον χθεσινό τελικό του Euro 2020, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Με αυτόν τον τρόπο ο κεντρικός αμυντικός της Εθνικής Ιταλίας, έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τελικό Euro, σε ηλικία 34 χρονών και 70 ημερών. Επίσης την ίδια στιγμή, έγινε ο παίκτης με της περισσότερες εμφανίσεις σε τελική φάση Euro με την Ιταλία (18 συμμετοχές).