overfm.gr | Euro 2021 | Euro 2020: «Επτάσφαιρη» η Γερμανία στην πρόβα τζενεράλε κόντρα στη Λετονία [vid]

Λίγα 24άωρα πριν την έναρξη του Euro 2020 και η Γερμανία έδειξε τα… δόντια της απέναντι στην Λετονία, την οποία και φιλοδώρησε με επτά γκολ (7-1).

Στο τελευταίο παιχνίδι πριν την έναρξη της τελικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, η Εθνική Γερμανία του Γιοακίμ Λεβ, ήταν καταιγιστική απέναντι στην Λετονία, την οποία και συνέτριψε με 7-1, στο παιχνίδι που ο Μάνουελ Νόιερ συμπλήρωσε τις 100 συμμετοχές με το Εθνόσημο στο στήθος.

Τα «πάντσερ» «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Αφού, χρειάστηκαν ούτε δέκα λεπτά προκειμένου να φτάσουν τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Γκόσενς ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ στο 19’, για να έρθει δύο λεπτά (21’) αργότερα ο Γκιουντογκάν να διπλασιάσει τα τέρματα για τους Γερμανούς. Ο Μίλερ έκανε το 3-0 στο 27’ ενώ πριν ο Γκνάμπρι διαμορφώσει το 5-0 μηδέν του πρώτου ημιχρόνου, στο 39’ ο Όζολς με αυτογκόλ (4-0) είχε δώσει διαστάσεις θριάμβου στον αγώνα για την ομάδα του Γιοακίμ Λεβ

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε όπως και το πρώτο με τον Βέρνερ γράφει το 6-0 στο 50, ενώ στο 76 ο Σανέ διαμόρφωσε το τελικό 7-1. Ένα λεπτό νωρίτερα η Λετονία είχε μειώσει με τον Σαβέλιεβς.