overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Εστουδιάντες – Βαλένθια 81-86: Δύσκολα πριν τον Ολυμπιακό οι «νυχτερίδες»

Κάθε άλλο παρά εύκολη μπορεί να χαρακτηριστεί η νίκη της Βαλένθια επί της Εστουδιάντες για την ισπανική λίγκα, αφού επικράτησε μεν με 86-81, ωστόσο κυνηγούσε στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, με την τέταρτη περίοδο να είναι αυτή που έκρινε το παιχνίδι.

Μετά από αυτή την νίκη, ο προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-6 στην Ισπανία, με τους γηπεδούχους να υποχωρούν στο 5-9.

Κορυφαίος για της “νυχτερίδες” ήταν Ντούμπλιεβιτς με 20 πόντους, με τον Πρέπελιτς να ακολουθεί με 17. Για τους “φοιτητές” ξεχώρισε ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Αλεσάντρο Τζεντίλε, ο οποίος είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 40-34, 61-55, 81-86

Πηγή: ebasket.gr