overfm.gr | Euroleague | Ερυθρός Αστέρας-Μπασκόνια 86-83 – Ξεχώρισε στο τέλος και την «βύθισε» κι άλλο

Ο Ερυθρός Αστέρας αν και στο τέλος πήγε να «αυτοκτονήσει» κατάφερε να νικήσει την Μπασκόνια 86-83 και να την ρίξει ακόμα πιο κάτω στην βαθμολογία.

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να ξεχωρίσει στο τέλος και νίκησε τη Μπασκόνια με σκορ 86-83. Οι Σέρβοι έκαναν την 11η νίκη τους στη Euroleague, ενώ από την άλλη οι Βάσκοι μετά και από αυτό το αποτέλεσμα έφτασαν τις 19 ήττες!

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μίτροβιτς με 18 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Φοντέκιο με 19.

Ξεχώρισε στο τέλος και νίκησε ο Ερυθρός Αστέρας

Η αναμέτρηση προχώρησε με τις δυο ομάδες να ελέγχουν από ένα δεκάλεπτο. Αρχικά η ομάδα από τη Χώρα των Βάσκων κατάφερε να μπει δυνατά μέσα στη Σερβία. Έτσι επικράτησε στο πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ και 13-26. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να πάρουν τα ηνία του αγώνα.  Έσφιξαν την άμυνά τους και δέχθηκαν μόλις 15 πόντους. Το ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 41-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο  οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Η Μπασκόνια κατάφερε να διατηρεί ελαφρά την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ξεχωρίσει αποφασιστικά. Το ίδιο και ο Ερυθρός Αστέρας που  δε μπόρεσε να συνεχίσει την αντίδρασή του και  να πάρει κάποια διαφορά, με την περίοδο να λήγει με σκορ 55-56.

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να έχει μια μικρή διαφορά ασφαλείας περί τους 5-6 πόντους. Αν και η ομάδα από τη Χώρα των Βάσκων κατάφερε να πλησιάσει δεν έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Τελικό σκορ στο Βελιγράδι ήταν το 86-83.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 41-41, 55-56, 86-83