overfm.gr | Euroleague | Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι 76-64: Στοπ στο Βελιγράδι για Σφραιρόπουλο

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι: Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τα ηνία του αγώνα σε όλο το πρώτο μέρος ωστόσο παρουσίασε ανεξήγητη χαλάρωση στην επανάληψη με τους Σέρβους να την τιμωρούν.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παρότι πήγε με φόρα από την νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο Βελιγράδι, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα, γνωρίζοντας την ήττα με 76-64. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τα ηνία του αγώνα σε όλο το πρώτο μέρος ωστόσο παρουσίασε ανεξήγητη χαλάρωση στην επανάληψη με τους Σέρβους να την τιμωρούν.

Δύο όψεις είχε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ερυθρό Αστέρα να ξεκινάει καλύτερα και να καταφέρνει να προηγηθεί με 6-0 στο πρώτο δίλεπτο, και την ομάδα του Σφαιρόπουλου να αντιδρά άμεσα και αποφασιστικά, Συγκεκριμένα αρχικά προσπέρασε με 9-10, και στην συνέχεια κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αποτέλεσμα ήταν να καταφέρει να τρέξει ένα επιμέρους 3-9 για να πάρει αέρα 7 πόντων (12-19), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-21.

Οι Ισραηλινοί κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά και σε διψήφια επίπεδα (21-32) με καλάθι του Ζίζιτς, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει και αυτός την αντεπίθεση του με την σειρά του. Συγκεκριμένα, οι Σέρβοι κατάφεραν να τρέξουν επιμέρους σκορ 12-2 στο δεύτερο μισό της περιόδου και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μόλις έναν πόντο πίσω από την Μακάμπι (32-33).

Η Μακάμπι προηγήθηκε με τέσσερις στο ξεκίνημα της επανάληψης (35-39), ωστόσο στην συνέχεια είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση με τους Σέρβους να τρέχουν ένα εντυπωσιακό σερί 13-0 για να περάσουν μπροστά με 9 (48-39), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-45. O Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Λόιντ με τρίποντο να του δίνει αέρα 13 πόντων, έξει λεπτά πριν το τέλος. Η Μακάμπι μείωσε στους έξι με τρίποντο του Ντόρσεϊ (63-57), με τον Σιμόνοβιτς να απαντά άμεσα (66-57). Η Μακάμπι δεν κατάφερε να δικδικήσει με αξιώσεις την νίκη με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 76-64.

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ- Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-33, 53-45, 76-64