overfm.gr | Super League 2 | Εργοτέλης-Δόξα Δράμας 6-0: Πάρτι με έξι γκολ για τον Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης έκανε φύλλο και φτερό την Δόξα Δράμας, και με το ευρύ 6-0 διέσυρε την αντίπαλο του.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν η αναμέτρηση στο Παγκρήτιο Στάδιο ανάμεσα στον προτοπόρο Εργοτέλη και την Δόξα Δράμας. Η ομάδα του Ηρακλείου η οποία κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό του αγώνα δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα ενάντια στην αδύναμη Δόξα, και με έξι γκολ έδωσε άλλη μια παράσταση τίτλου στην φετινή του πορεία στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής.

O Eργοτέλης μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, και μάλιστα κατάφερε να σκοράρει μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα ο Τσέλιος πέρασε οποίον βρήκε μπροστά του, άδειασε τον Στεφανάκο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι από τον αντίπαλο τους, και δημιουργήσαν συνέχεια ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Στεφανάκου. Μάλιστα χαρακτηριστικό είναι πως η Δόξα δεν μπορούσε να κρατήσει και να κυκλοφορήσει καθόλου την μπάλα. Στο 27 ο Εργοτέλης έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κόνραντ μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα ωστόσο να περνά έξω από την εστία του Στεφανάκου.

Η ομάδα του Ηρακλείου στο καλό της διάστημα στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα το σκορ του πρώτου μέρους να είναι 1-0 υπέρ των “κιτρινόμαυρων”.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Δράμας έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Μενσά έκανε ένα εκπληκτικό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, στην συνέχεια την πλάτη του Κατσιμήτρου, με τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη να προλαβαίνει την μπάλα προτού εκείνη περάσει την γραμμή και να αποσοβεί με…. περιπετειώδης τρόπο το 1-1.

Κάτι που φαίνεται ήταν καταπληκτικό για την συνέχεια του παιχνιδιού, καθώς ο Εργοτέλης στην επόμενη φάση έκανε το 2-0. Συγκεκριμένα ο Κόνραντ έκανε την διαγώνια κίνηση μέσα στην μεγάλη περιοχή, και με ένα δυνατό σουτ κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, καθώς στο 64ο λεπτό ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0. Σε μια φάση διαρκείας ο Κόνρναντ πάσαρε στον Μανουσάκη, με τον τελευταίο με ένα συρτό διαγώνιο σουτ να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα της ομάδας του. Μάλιστα αυτό δεν ήταν το τελικό σκορ του παιχνιδιού καθώς στο 72ο λεπτό ο Μπουρσέλης έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Στεφανάκο να διώχνει την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Πατρινό, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα ο Έλληνας επιθετικός να κάνει το 4-0 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του.

O πρωτοπόρος της Β Εθνικής κατάφερε να πετύχει και πέμπτο τέρμα, αυτή την φορά με τον Αντώνη Μπουρσέλη. Η αλλαγή του Γιάννη Ταουσιάνη είχε δώσει την προειδοποιητική βολή λίγο νωρίτερα, και συγκεκριμένα στο  78 λεπτό, όταν αστόχησε σε κενή εστία, κάτι που δεν έγινε και στο 81, με τον Μπουρσέλη να κάνει το 5-0.

Λίγο αργότερα ο Πατρινός έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, βγήκε απέναντι στον Στεφανάκο, και αφού πέρασε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων δεν δίστασε να κάνει το 6-0.

Kάπως έτσι ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει μια επιβλητική νίκη με σκορ 6-0 σε βάρος της Δόξας Δράμας, με την ομάδα του Ηρακλείου να παραμένει με θριαμβευτικό τρόπο στην κορυφή της βαθμολογίας της Β Εθνικής με 28 πόντους.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής (76′ Αλεξάκης), Πέιος (76′ Σαρρής), Τσέλιος, Μπουτσάκης (61′ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Κόνραντ (67′ Πατρινός), Κωστανάσιος (61′ Άμπι).

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος (53′ λ.τ Παρασκευάς), Μαρινάκης, Μαυριάς, Μπελεβώνης, Τάσιος (53′ Σαμπανίδης), Νιμπά, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Μενσά, Αγγελόπουλος.