overfm.gr | Euroleague | Επτάψυχος στην παράταση ο Παναθηναϊκός νίκησε την Βίρτους

Στην παράταση ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια στην παράταση με 88-85 με τον κανονικό αγώνα να λήγει με 76-76.

Ζωντανός στο θρίλερ έμεινε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας της Βίρτους Μπολόνια με 88-85 στην παράταση με την κανονική διάρκεια να λήγει με 76-76. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έχανε με 12 πόντους στην κανονική διάρκεια και με τρεις στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Κορυφαίος για τους νικητές ηταν ο Γουίλιαμς πετυχαίνοντας 26 πόντους (5/8 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ σε 39 λεπτά . Επίσης ξεχώρισαν οι Γουόλτερς με 18 πόντους και Λι με 15.

Χωρίς ρυθμό και με κακές επιλογές στην επίθεση, οι «πράσινοι» είδαν την Βίρτους με τους Ζαϊτέ από κοντά και Χάκετ από μακριά να «τρέχουν» ένα 12-0 και να περνούν μπροστά, 6-15. Ο Λι έσπασε το ρόδι με τους διαιτητές να μην σφυριζουν εξόφθαλμο φάουλ σε τρίποντο του Μποχωρίδη και η πρώτη περίοδος να λήγει με 12-21.

Ο Λι με επιμέρους πόντους μείωσε σε 17-24 με τον Οτζελέγε με δυο καλάθια να κάνει το 17-28. Με το έμμεσο τετράποντο του Μπέικον και το αντιστοιχο τρίποντο του Γκουντάιτις οι «πράσινοι» πλησίασαν σε απόσταση ενός καλαθιού (28-30). Τα τρίποντα του Λούντμπεργκ και οι χαμένες δικές του βολές αποθάρρυναν το «τριφύλλι», που βρέθηκε πίσω με έξι, 32-38 και 35-41. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο μείωσε σε 38-41 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με νύχια και με δόντια κρατούσαν το προβάδισμα οι Ιταλοί (43-45, 45-48) και με πέντε σερί πόντους του Οντζελέγε η διαφορά πήγε και πάλι στους 8 (45-53). Γουόλτερς, Λι Και Γουιλιαμς έκαναν πράγματα και θαύματα και 2.40 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε θέση ισχύος (56-55).  Ο Σκαριόλο πήρε τάιμ άουτ αλλά αυτό δεν επιασε τόπο με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα 6-0 και να ξεφεύγουν με 62-55. Τα τρίποντα του Τεόντοσιτς κράτησαν την Βίρτους κοντά, όμως ο Γουίλιαμς με «βόμβα» από τα οκτώ μέτρα έβαλε το θαυμαστικό στο δεκάλεπτο, 67-62.

Στην τέταρτη περίοδο ο Γουίλιαμς ήταν εκτός λόγω του ότι ειχε τέσσερα φάουλ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Μπολόνια και μείωσε σε 74-73 και 1.22′ πριν το τέλος ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έκανε το 74-76. Ο Μπέικον αστόχησε σε κρίσιμες επιθέσεις, ο Ζαϊτέ απέτυχε να σκοράρει ανενόχλητος για να «καθαρίσει» το ματς στα 30’’ και ο Λι με λέι απ στα 11,6’’ έφερε το ματς στα ίσα, 76-76. Ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο , ο Λι λίγο έλειψε να σκοράρει από την σέντρα και κάπως έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες και ο  Χάκετ να φέρνει την Βίρτους στους τρεις, 80-83, 1:02 πριν το τέλος. Ο Μπέικον πέτυχε γκολ φάουλ στα 51” ισοφαρίζοντας σε 83-83,  ο Λούντμπεργκ έβαλε ξανά την ομάδα του (83-85). Κάπου εκεί μίλησε ο Γουίλιαμς ο οποίος με τρίποντο στα 16,5 ” έβαλε μπροστα την ελληνική ομάδα με 86-85, μετά ο Λούντμπεγκ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και μετά ο Μπέικον με δυο βολές έκανε το 88-85. Στην τελευταία επίθεση η σέντρα σουτ του Τεόντοσιτς δεν βρήκε στόχο και ό Παναθηναϊκός πέτυχε την νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85 (πρτ.)

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Χιμένεθ (Ισπανία), Πεεράντι (Εσθονία).