overfm.gr | La Liga | Επιστροφή στις νίκες με 4αρα για την Μπαρτσελόνα

Οι “μπλαουγκράνα” νίκησαν εύκολα με 4-0 την Οσασούνα στο Κάμπ Νού.

Στην μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα η Μπαρτσελόνα νίκησε με μεγάλη ευκολία την Οσασούνα με 4-0, και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και με τους Μέσι, Γκριεζμάν, Κουτίνιο, Μπρέθγουειτ στην επίθεση ήταν φανερό πως το γκολ ήταν θέμα χρόνου.

Ο Γκριζμάν κινούταν σαν 10αρι πίσω από τον σέντερ φορ Μπρέθγουειτ, με τον Μέσι στα δεξία σε ελεύθερο ρόλο και τον Κουτίνιο στα αριστερά σε ένα 4231 με τους Πέδρι και Φρένκι Ντε Γιόνκ σαν αμυντικά χαφ.

Η Μπάρτσα ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες του Ρόναλντ Κούμαν να χάνουν πολλές ευκαιρίες. Ωστόσο στο 30ο λεπτό ο Μπρέθγουειτ σε μια φάση διαρκείας κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό και να ανοίξει το σκορ.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με ένα εκπληκτικό γκολ του Γκριζμάν, αφού ο Γάλλος εκτός περιοχής έπιασε ένα γεμάτο σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Οσασούνα για το 2-0.

Στην επανάληψη, οι παίκτες της Μπάρτσα δεν έριξαν ρυθμό και κατάφεραν να πετύχουν το 3-0 με τον Φελίπε Κουτίνιο. Συγκεκριμένα ο Γκριζμάν εκμεταλέυτηκε το λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, πάσαρε στον Άλμπα εκείνος με την σειρά του είδε τον Μπρέθγουειτ με τους αμυντικούς της Οσασούνα να κόβουν τον Δανό, αλλά όχι και τον Κουτίνιο ο οποίος σκόραρε το 2ο φετινό του γκολ.

Το τελικό 4-0 ήρθε από τον Λιονέλ Μέσι με τον Αργεντινό να βγάζει την φανέλα της ομάδας και να μένει με εκείνη της Νιούες Όλντ Μπόις, που φορούσε από μέσα. Αυτή δεν ήταν μια τυχαία πράξη, αφού ο Λίο φορούσε μια εμφάνιση με το νο10, που στο παρελθόν είχε βάλει ο Ντιέγκο Μαραντόνα, σε μία αξιοθαύμαστη κίνηση.

Με αυτόν τον τρόπο ο Μέσι αφιέρωσε το τέρμα του στον Μαραντόνα, που πριν από λίγες μέρες έφυγε από την ζωή.