overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Επικοί «Σαμουράι» προκρίθηκαν ως πρώτοι κόντρα στην Ισπανία και πέταξαν έξω την Γερμανία

Επική νίκη για την Ιαπωνία επί της Ισπανίας με 2-1 με αποτέλεσμα να προκριθεί και ως πρώτη μάλιστα στους 16 και να πετάξει έξω την Γερμανία.

Αυτό το έπος για την Ιαπωνία δεν έχει προηγούμενο! Οι εκπληκτικοί «σαμουράι» του Χατζίμε Μοριγιάσου κατάφεραν να ρίξουν στο καναβάτσο την Ισπανία με 2-1 και όχι απλά να προκριθούν στους 16 ως πρώτοι αλλά και να αφήσουν εκτός την Γερμανία παρά την νίκη της με 4-2 επί της Κόστα Ρίκα. Δυστυχώς όμως στους 16 θα αντιμετωπίσουν την Κροατία την Δευτέρα στις 17.00 και όχι το Μαρόκο που θα ήταν ο ιδανικός αντίπαλος καθώς με αυτούς θα παίξουν οι Ισπανοί την Τρίτη την ίδια ώρα. Το επίτευγμα των Ιαπώνων ήταν μοναδικό κερδίζοντας Γερμανούς και Ισπανούς με 2-1 με ανατροπή αμφότερους.

Οι «φούριας ρόχας» μπήκαν δυνατα και είχαν τον έλεγχο όμως οι «σαμουράι» έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς στο 7′ ο Ίτο προσπάθησε να εκτελέσει τον Σιμόν στην κλειστή γωνία αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Σε φάση που δεν πολυμύριζε γκολ άνοιξαν το σκορ οι Ισπανοί όταν στο 11′ ο Αθπιλικουέτα έκανε την σέντρα και ο Μοράτα με κοντινή κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ και να κάνει το 0-1. Ο σκόρερ είχε μια καλή προσπάθεια στο 22′ όταν σούταρε αλλά ο Γκόντα ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε. Από το 30′ και μετά οι Ιάπωνες ισορρόπησαν και πήραν τα μέτρα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να πιέσουν την εστια του Σιμόν. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε όμως άντεξε και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Ισπανοί έπαιξαν με την φωτιά και το πλήρωσαν. Στο 47′ ο Ντοάν πήρε την μπάλα και με δυνατό σουτ με τον Σιμόν να κάνει κακό υπολογισμό έκανε το 1-1 για τους Ασιάτες. Και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή με τον Μιτόμα να κανει το γύρισμα με την μπάλα να βγαίνει ολόκληρη για τον Τανάκα και αυτός από κοντά έκανε το 2-1. Το VAR έλεγχξε την φάση και υποστήριξε ότι είναι γκολ παρότι η μπάλα βγήκε έξω. Ασφαλώς μια εξέλιξη που έφερε τους Ισπανούς αποσβολωμένους μην μπορώντας να πιστέψουν την ανατροπή που δέχτηκαν μέσα σε τέσσερα λεπτά. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει με τους Ιάπωνες να κρατάνε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα. Στο 89′ οι «φούριας ρόχας» έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν ο Ασένσιο από μακριά σούταρε και ο Γκόντα απέκρουσε και ο Όλμο από κοντά σούταρε με τον Ιάπωνα πορτιέρο να σώζει εκ νέου. Τα λεπτά περνούσαν και η λήξη βρήκε την Ιαπωνία να πανηγυρίζει έξαλλα την μεγαλειώδη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ιαπωνία (Χατζίμε Μοριγιάσου 3-4-3): Γκόντα – Τανιγκούτσι, Γιοσίντα, Ιτακούρα – Ναγκατόμο(46′ Μιτόμα), Μορίτα, Τανάκα(87′ Έντο), Ίτο – Καμάντα(68′ Τομιγιάσου), Κούμπο(46′ Ντοάν), Μαέντα(62′ Ασάνο)

Iσπανία (Λουίς Ενρίκε 4-3-3): Ουνάι Σιμόν – Αθπιλικουέτα(46′ Καρβαχάλ), Τόρες, Ρόδρι, Μπαλντέ(66′ Φατί) – Μπουσκέτς, Γκάβι(66′ Άλμπα), Πέδρι – Νίκο Γουίλιαμς(52′ Φ. Τόρες), Όλμο, Μοράτα(52′ Ασένσιο)