overfm.gr | Basket League | Επίδειξη ισχύος στην Πάτρα για τον Παναθηναϊκό

Δεν είχε κανένα πρόβλημα ο Παναθηναϊκός στο «Δημήτρης Τόφαλος» και συνέτριψε τον Προμηθέα με 75-44.

Διασκεδασε τις εντυπώσεις ο Παναθηναϊκός μετά την βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό με 95-71 στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα την περασμένη Παρασκευή. Τα σπασμένα του πλήρωσε ο Προμηθέας με τους «πράσινους» να τον συντρίβουν με 75-44 στο «Δημήτρης Τόφαλος». Σε ένα παιχνίδι που για τους φιλοξενούμενους αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο καθώς ήταν σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ. Κορυφαίους για τους νικητές ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης ο οποίος έχει τα γενεθλια του σήμερα πετυχαίνοντας 16 πόντους ενώ για τους ηττημενους ο Κουλμπόκα επίσης με 16.

Πολύ καλό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση, με τους «πράσινους» να βγάζουν ενέργεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να ξεκινά «ζεστός» και να πετυχαίνει επτά μαζεμένους πόντους, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 12-4 στο 5’.  Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αμυντικά την απόδοση τους και προηγήθηκαν με 6-22 και ο Μαντζούκας με τρίποντο εκανε το 8-25 του πρώτου δεκαλέπτου.

Μετά από τρία… άγονα λεπτά στη δεύτερη περίοδο με εκατέρωθεν άστοχα σουτ, το «τριφύλλι» βρήκε πόντους στο «ζωγραφιστό» με Καλαϊτζάκη (11 πόντοι στο πρώτο μέρος)και Γκουντάιτις για το +24 και το 34-10 στο 15’. Το πρώτο τρίποντο του Προμηθέα σημειώθηκε στο 16′ με τον Κουλμπόκα να κανει το 13-34 με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 18-44 στο 18′ ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε με 25-46.

Παρόμοιο σκηνικό και στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τους Καλαϊτζάκη και Γουίλιαμς να πετυχαίνουν δύο διαδοχικά τρίποντα και τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα γρήγορο 11-1 σερί για το +29 (28-57 στο 25′). Με μπροστάρη τον Κουλμπόκα ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 9-0 και μείωσε σε 37-57 . Ο Ράντονιτς πήρε τάιμ αουτ και με τους Μπέικον και Γουόλτερ να σκοράρουν έκαναν το 40-63 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί, με την τελευταία περίοδο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Κάτι που αποτυπώθηκε πλήρως από την εικόνα των δύο ομάδων, με πολλά άστοχα σουτ και άσχημες επιθέσεις. Χαρακτηριστικό ήταν ότι το επιμέρους σκορ ήταν και από τις δυο ομάδες στην τέταρτη περίοδο 4-12 με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στην νίκη.