overfm.gr | Ligue 1 | Επέστρεψε στη κορυφή η Παρί Σαν Ζερμέν

Με μεγάλους πρωταγωνιστές του Εμπαμπε και Σαράμπια, η Παρί επικράτησε με 0-4 της Νιμ, επιστρέφοντας στην κορυφή του Σαμπιονά.

Τη γκέλα της Ρεν κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί η Παρί Σαν Ζερμέν, η οποία επέστρεψε στην κορυφή του Γαλλικού πρωταθλήματος, στην ισοβαθμία με την ομάδα του Στεφάν. Οι Παριζιάνοι, επικράτησαν με άνεση 0-4 της Νιμ εκτός έδρας, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Πάμπλο Σαράμπια και Κιλιάν Εμπαμπέ.

Για την ομάδα του Τούχελ, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, έπειτα από την απευθείας αποβολή του Λάντρε στο 12′ για πολύ σκληρό φάουλ πάνω στον Ραφίνια. 20 λεπτά αργότερα, ο Κιλιάν Εμπαμπέ εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Ραφίνια και με έξοχη ενέργεια και τελείωμα, έγραψε το 0-1, το οποίο έμελλε να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί ήταν αρκετά ανώτερη, ωστόσο δεν μπορούσε να μετατρέψει την ανωτερότητά της σε γκολ. Αυτό, μέχρι το 78ο λεπτό, όταν και ο Σαράμπια έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα συστημένη στον Φλορέντσι, πού από το μίσο μέτρο, δεν δυσκολεύτηκε να πραγματοποιήσει το 0-2. Μόλις 5 λεπτά αργότερα, ο Σαράμπια έβγαλε την δεύτερή του ασίστ, πασάροντας για τον Εμπαμπέ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-3, σκοράροντας το 2ο του τέρμα για τη βραδιά.

Το τελικό 0-4, διαμόρφωσε ο Πάμπλο Σαράμπια, ο οποίος από δημιουργός “ντύθηκε” εκτελεστής, στέλνοντας την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Ρέινετ, στο 88ο λεπτό. Η Παρί Σαν Ζερμέν, την Τρίτη (20/10), φιλοξενεί την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, σε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της βραδιάς.