overfm.gr | Uncategorized | Έπαιξε σαν Ολυμπιακός για ένα πεντάλεπτο

Ο Τόλης Λεούσης γράφει για τον κακό Ολυμπιακό του Μονάχου και εξηγεί πως έφτασε η Μπάγερν στη νίκη.

Μπορώ να ξεκινήσω έτσι; Ένας κακός Ολυμπιακός. Ο Τρινκέρι νίκησε στην μάχη των προπονητών τον Μπαρτζώκα, του εξουδετέρωσε το κεντρικό πικ εν ρολ, σταμάτησε τους ψηλούς του και πήρε σε ένα άσχημο ποιοτικά παιχνίδι, το θετικό αποτέλεσμα.

Τι έφταιξε; Πολλά και διάφορα. Οι Ερυθρόλευκοι για μία ακόμα φορά λες και δεν πέρασαν στο παρκέ από τα αποδυτήρια, δεν ανάγκασαν τους γηπεδούχους να τρέξουν στον ρυθμό τους. Δεν επιβλήθηκαν ποτέ και ηττήθηκαν δίκαια.

Ας τα πάμε ανά ημίχρονο…

Ο Ολυμπιακός και πάλι είχε χαλασμένο μυαλό στο πρώτο μισό. Οι Ερυθρόλευκοι σε ένα ματς που δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, η Μπάγερν ήταν απόλυτα διαβασμένη, ο Τρινκέρι είχε… φράξει κάθε διάδρομο για τον κεντρικό πικ των Πειραιωτών και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορεί η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να εκτελέσει όπως θα ήθελε στην επίθεση.

Το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν πως με απενεργοποιημένους τους Σλούκα και Σπανούλη, ήταν μόλις πέντε πόντους πίσω στο σκορ στη συμπλήρωση του 20λέπτου. Σε ένα ματς που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 10 λάθη και 9 ασίστ!

Ο Μπαρτζώκας ευτύχησε να έχει κομβικό τον Τζένκινς που πρόσφερε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, είδε τον Τρινκέρι να καταλαβαίνει πως με το θολωμένο μυαλό του Μπόλντγουιν δεν έχει ελπίδες για να καταφέρει κάτι παραπάνω. Η χρησιμοποίηση του Σίσκο άλλαξε τις ισορροπίες, δημιούργησε ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, την ώρα που παίκτες κλειδιά όπως ο Χάρισον και ο ΜακΚίσικ ήταν ουσιαστικά εκτός κλίματος.

Σε ένα παιχνίδι που έκλεισε στο 39-34, οι Πειραιώτες είχαν τους ψηλούς τους στους 4 πόντους.

Από εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα στο ματς. Έτρεξε, πίεσε, σκύλιασε και πλησίασε στο σκορ. Κομβικότερος όλων σε αυτό το διάστημα ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος ήταν ο λόγος που επέστρεψε στο ματς η ομάδα του Πειραιά. Την ίδια ώρα έγινε και η… κατάρα για τον Μπαρτζώκα. Μία κακή απόφαση από τους διαιτητές χάλασε και το μυαλό του και ο Μπόλντγουιν
στο τρίτο δεκάλεπτο έτρεξε με ιδανικό τρόπο τους Βαυαρούς. Με απενεργοποιημένους τους πλέι μέικερ του ο Γιώργος Μπαρτζώκας έπρεπε να βρει λύσεις.

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Βαυαρούς να έχουν πάρει 19 πόντους από τα λάθη των Ερυθρόλευκων ενώ ο Ολυμπιακός μόνο 6! Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με 3 ασίστ στο πεντάλεπτο και έκλεισε με μία τελική πάσα σε 15 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο προπονητής του έμοιαζε να δοκιμάζει πράγματα, βλέποντας τους ψηλούς του να μένουν στις 2/3 προσπάθειες μέχρι το τέλους του παιχνιδιού.

Οι Βαυαροί εξόντωσαν το πλάνο του Μπαρτζώκα, και ανάγκασαν τους Πειραιώτες να τρέχουν την επίθεσή τους μονάχα με τρίποντα. Κάκιστη αντίδραση, κακές προσπάθειες και το… απίστευτο 1/15 τρίποντα, έχοντας 0/8 στο τέλος και μόνο τον Παπανικολάου εύστοχο από τα 6,75μ.

Όταν δεν παίζεις καλά δεν μπορείς να περιμένεις κάτι περισσότερο και ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο Μόναχο. Δεν μπορώ να ακούω για διδακτικές ήττες. Τη σιχαίνομαι αυτήν την φράση… Μακάρι να έμαθε ο Ολυμπιακός για μην πάθει ξανά.

ΥΓ1 1-4 η Ρεάλ Μαδρίτης, 1-3 η Εφές, 2-3 η Φενέρ και η ΤΣΣΚΑ. Τι πρωταθληματάρα είναι αυτή!