overfm.gr | Euroleague | Έπαιξε μπασκετάρα ο Παναθηναϊκός και ισοπέδωσε την Μπασκόνια

Ένας καταπληκτικός Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοπεδώσει την Μπασκόνια με 98-83 στο ΟΑΚΑ και πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη εντός έδρας.

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από το ένδοξο του παρελθόν κατάφερε παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ κατά διαστήματα να επικρατήσει της καλύτερης επίθεσης της Ευρωλίγκας , Μπασκόνια με 98-83 κάνοντας σεφτέ στις νίκες για φέτος στο ΟΑΚΑ. Ένα επληκτικό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να φτάσει στην νίκη έχοντας ως κορυφαίους τους Γουίλιαμς και Μπέικον που σημείωσαν έκαστος 16 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάουαρντ με 20 πόντους.

Μουδιασμένα μπήκε στο ματς η ομάδα του Ράντονιτς με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6-12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κάνοντας θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και με μπροστάρηδες τους Γουίλιαμς και Μπέικον έκαναν ένα σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά με 17-12 στο 7′. Στα υπόλοιπα λεπτά οι «πράσινοι» διατηρούσαν το προβάδισμα και η λήξη της πρώτης περιόδου τους βρήκε με τέσσερις πόντους μπροστά (22-18).

Η αστοχία του Παναθηναϊκού από τη μία, αλλά και η επιστροφή των Χάουαρντ και Τόμπσον βοήθησαν την Μπασκόνια να προσπεράσει ξανά (25-27), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Ένα μίνι ξέσπασμα έφερε τους «πράσινους» προσωρινά μπροστά (30-29), με τους Τόμπσον και Χάουαρντ να απαντούν ξανά για τους Βάσκους για το +6 (30-36), στο 16’. Με καλάθια των Μπέικον και Γουίλιαμς το «τριφύλλι» μείωσε σε 38-40 στο 19′ αλλά ο Χένρι με τρίποντο έκανε το 38-43 του ημιχρόνου.

Ο Κότσαρ με καλάθι έκανε το 38-45 για τους Ισπανούς στις αρχές της τρίτης περιόδου. Όμως η ομάδα του Ράντονιτς με σερί 9-0 πήρε το προβάδισμα με 47-45. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «πράσινοι» απέκτησαν το μομέντουμ και με τους Μπέικον και Γουόλτερς ξέφυγαν αρχικά στο +5 (53-48) και συνεχίζοντας με την ίδια ενέργεια πήγαν στο +10 (62-52), στο 27’. Η διαφορά μείώθηκε στους 6 (65-59) χάρη στους Καστέλο και Τόμσον αλλά ο Γκριγκόνις με την ληξη της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε το τελικό 67-59.

Με τον Γκριγκόνις οδηγό η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 11 πόντους (77-66) στο 32′. Έπειτα η Μπασκόνια υπέστη καθίζηση με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά 15 πόντων (85-70) στο 36′. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τον Παναθηναϊκό να παίρνε αυτήν την μεγάλη νίκη με 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83