overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Ενισέι – Ολυμπιακός 70-85: Θρυλικό παγοθραυστικό [vid]

Με τη Μισέλ Πλουφ να είναι σε τρομερή μέρα ο Ολυμπιακός νίκησε μέσα στη Ρωσία την Ενισέι με 85-70 και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup γυναικών.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη μέσα στη Ρωσία, που ίσως αποδειχθεί «χρυσάφι». Συγκεκριμένα, τα κορίτσια του Ζίμπαρτς  ως άλλο παγοθραυστικό σε ρωσικό χειμώνα παραβίασαν την έδρα της Ενισέι, νικώντας με 85-70. Οι «ερυθρόλευκες» είναι σε τρομερή φόρμα το τελευταίο διάστημα και αυτό πιστοποιήθηκε με μια ακόμα εμφάνιση.

Το ματς διεξήχθη στα πλαίσια της φάσης των «32» του Eurocup γυναικών. Επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων θα είναι στο ΣΕΦ στις 22/12 στις 16:45. Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να τελειώσει τη δουλειά με τη μεγάλη νίκη του μέσα στο Κρασνογιαρσκ. Η Μισέλ Πλούφ έκανε τη διαφορά για τις «ερυθρόλευκες», καθώς σκόραρε 29 πόντους, ενώ είχε και 7 ριμπάουντ. Μεγάλη εμφάνιση και από τις Βίτολα, Τόλφρι και Νικολοπούλου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Μάρτινς Ζίμπαρτς επέλεξε για το αρχικό του σχήμα τις Νικολοπούλου, Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Βίτολα και Χάμπλιν. Από την άλλη η Olga Shuneikina ξεκίνησε με τις Τζόουνς, Ματέεβα, Νέειρ, Πατσούρινα και Βανλού.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν σχεδόν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρουν μικρές διαφορές. Ωστόσο οι γηπεδούχες κατάφερναν να πλησιάζουν και να μην αφήσουν το ματς να «ξεφύγει». Μάλιστα ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 22-15, ωστόσο η Ενισέι, κατάφερε να πλησιάσει. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-27 υπέρ των Πειραιωτισσίων.

Το δεύτερο και το  τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά ήταν αμφίρροπα. Με την ελληνική ομάδα να έχει ως προίκα τη διαφορά των 7 πόντων της πρώτης περιόδου, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38-46. Η Ενισέι αν και πίεσε τις φιλοξενούμενες δε μπόρεσε να περάσει μπροστά στο σκορ. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 55-63. Ουσιαστικά η ρωσική ομάδα πάλευε για να ανατρέψει το σε βάρος της αποτέλεσμα χωρίς να τα καταφέρει.

Στην τελική ευθεία του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη. Έτσι έτρεξε ένα τρομερό σερί 16-2 μέσα στη Ρωία επί της Ενισέι. Με αυτό τον τρόπο έβαλε «το νερό στο αυλάκι» για μια μεγάλη νίκη που ίσως αποδειχθεί καθοριστική για την υπόθεση – πρόκριση. Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς στο 37′ της αναμέτρησης κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 79-57 επί της Ενισέι. Ωστόσο η ρωσική ομάδα κατάφερε να κλείσει κάπως τη διαφορά προς το τέλος.

Η Μισέλ Πλουφ έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ, προκειμένου η ομάδα της να πάρει τη μεγάλη νίκη. οι 29 πόντοι και τα 7 ριμπάουντ, μιλούν από μόνα τους για την προσφορά της Καναδής. Ακόμα η Αγγελική Νικολοπούλου πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση. Η Ελληνίδα γκαρντ σημείωσε 10 πόντους, ενώ υπήρξε σε τρομερή μέρα δημιουργικά δίνοντας 9 ασίστ, φτάνοντας μια ανάσα από το νταμπλ-νταμπλ. Από την άλλη άξιες αντίπαλες τόσο η Πατσούρινα, όσο και η Βανλού, που ωστόσο δεν επαρκούσαν προκειμένου η ομάδα τους να ανατρέψει την εικόνα.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 38-46, 55-63, 70-85

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ενισέι: Μπρατσίκοβα 9 (4 ριμπάουντ), Κρίμοβα 2, Λάτσγκαλ 12 (2), Πασκόφσκαγια 1, Σέτινα, Τζόουνς 6, Ματβέεβα 9 (4/9 δίποντα), Ναρέντ 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πατσουρίνα 14 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Βανλού 13 (2/8 τρίποντα, 8 ασίστ).

Ολυαμπιακός: Νικολοπούλου 10 (9 ασίστ), Πλουφ 29 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σταμάτη 5 (1), Σταμολάμπρου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 1, Δίελα 2, Χάμπλιν 4 (2/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόλεφρι 14 (4/5 τρίποντα, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Ενισέι: 16/42 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 11/12 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 23 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 17/37 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 12/13 βολές, 40 ριμπάουντ (33+7), 24 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα.