overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ένας χρόνος από το «Ιt’s Coming Rome» μέσα στο «Γουέμπλεϊ»

Συμπληρώνεται ένας χρόνος από τότε που η Ιταλία στέφθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικρατώντας στα πέναλτι με 3-2 της Αγγλίας μέσα στο «Γουέμπλεϊ» (κ.α και παρ 1-1).

Γράφει ο Χρήστος Νύκταρης

Πέρασε ένας χρόνος από τότε που η Ιταλία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης επικρατώντας της Αγγλίας μέσα στο «Γουέμπλεϊ» στα πέναλτι με 3-2 με την κανονική διάρκεια και την παράταση να λήγουν ισόπαλες με 1-1. Είναι το δεύτερο ευρωπαϊκό μετά από το 1968. Και η σύμπτωση είναι ότι ενώ το πρώτο το κατέκτησε ως οικοδέσποινα καθώς διεξήχθη στα γήπεδα της Ιταλίας, το δεύτερο το πήρε σε έδρα διοργανωτή και συγκεκριμένα της Αγγλίας. Είναι η τρίτη φορά μέσα στον 21ο αιώνα που ομάδα που παίζει σε τελικό EURO κόντρα σε διοργανώτρια χώρα που καταφέρνει και της παίρνει το τρόπαιο. Την αρχή την έκανε η Ελλάδα το 2004 κόντρα στην Πορτογαλία μέσα στο «Ντα Λουζ«, μετά οι «Ίβηρες» το 2016 κόντρα στην Γαλλία μέσα στο «Σταντ Ντε Φρανς» και εδω η «σκουάντρα ατζούρα» μέσα στο «Γουέμπλεϊ» επί της Αγγλίας.

Σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη σε 12 χώρες αλλά επί της ουσίας διοργανωτές ήταν οι Άγγλοι καθώς οι ημιτελικοί και ο τελικός διεξήχθησαν στην χώρα τους, περίμεναν ότι θα κατακτήσουν το πρώτο τους EURO. Λογάριασαν όμως χωρίς την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι ο οποίος διαδεχόμενος τον Τζιαν Πιέρο Βεντούρα -που απέτυχε να οδηγήσει στα τελικά του Μουντιάλ τους «τιφόζι»- πήρε μια ομάδα και κατάφερε να την κάνει πρωταθλήτρια Ευρώπης. Με το αήττητο των Ιταλών να κρατάει 34 παιχνίδια. Και με τους Άγγλους από την άλλη που δεν κατάφεραν να επαναλάβουν τον τίτλο που κατέκτησαν το 1966 ως διοργανωτές στο Μουντιάλ τότε να κάνουν το νταμπλ και στο ευρωπαϊκό και την «αχίλλειο πτέρνα» για αυτούς να παρουσιάζεται για ακόμη μια φορά. Την διαδικασία των πέναλτι. Δυστυχώς όμως δεν έλειψαν και τα παρατράγουδα καθώς μια μερίδα Άγγλων οπαδών επιχείρησαν να κάνουν ντου στο γήπεδο στην προσπάθεια τους να μπουν χωρίς εισιτήριο.

Στο παιχνίδι λοιπόν σε ένα κατάμεστο «Γουέμπλεϊ» Αγγλία και Ιταλία διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε έναν τελικό με την κάψα του τροπαίου να είναι διάχυτη για τις δυο ομάδες καθεμιά για διαφορετικούς λόγους. Οι γηπεδούχοι για να στεφθούν πρωταθλητές Ευρώπης για πρώτη φορά και οι φιλοξενούμενοι για δεύτερη μετά από δυο αποτυχημένες προσπάθειες στον 21ο αιώνα να πάρουν το τρόπαιο καθώς ηττήθηκαν το 2000 από την Γαλλία και το 2012 από την Ισπανία αντίστοιχα. Μόλις λοιπόν στο 1.57” οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ. Ο Τρίπερ από δεξιά έβγαλε την σέντρα και ο επερχόμενος Σο από αριστερά έκανε το 1-0 μέσα σε πανδαιμόνιο στις εξέδρες. Με τον αριστερό μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πετυχαίνει το γρηγορότερο γκολ σε τελικούς ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, τα «λιοντάρια» πίστεψαν ότι θα σπάσει η κατάρα και θα φτάσουν στην κορυφή της Ευρώπης.

Ένα γκολ με την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκέιτ να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 25′. Απο εκεί και πέρα η «σκουάντρα ατζούρα» ισορρόπησε το παιχνίδι και άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα στο 35′ λίγο έλειψε να ισοφαρίσει όταν ο Κιέζα άδειασε τον Ράις και το σουτ που επιχείρησε έφυγε σύρριζα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Πίκφορντ. Κάτι άλλο αξιόλογο δεν είχαμε στο ημίχρονο με αποτέλεσμα τα «λιοντάρια» να πάνε προηγούμενα στα αποδυτήρια με 1-0 σε ένα πρώτο μέρος μέτριο ως κακό ποιοτικά.

Στην επανάληψη η Ιταλία μπήκε αποφασισμένη να πετύχει το γκολ ώστε να φτάσει στην ισοφάριση και παραλίγο να τα καταφέρει όταν στο 49′ σε εκτέλεση φάουλ του Ινσίνιε πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πίκφορντ. Η μεγάλη ευκαιρία πάντως για τους «τιφόζι» καταγράφηκε στο 62′ όταν ο Κιέζα σε πολύ ωραία προσπάθεια μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ και ο τερματοφύλακας της Έβερτον απέκρουσε σε κόρνερ. Καμιά σχέση το πρώτο μέρος των Ιταλών σε αντίθεση με το δεύτερο που είναι σαφώς καλύτεροι από τους αντιπάλους τους. Με την Αγγλία μάλιστα να φτάνει κοντά στο 2-0 στο 64′ όταν την κεφαλιά του Στόουνς απέκρουσε ο Ντοναρούμα.

Και ενώ δεν έγινε το 2-0 στο 64′, στο 67′ έγινε το 1-1. Η τρίτη ευκαιρία της Ιταλίας στην επανάληψη αποδείχθηκε και φαρμακερή. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Κριστάντε έπιασε την κεφαλιά που πήγε στον Βεράτι που με νέα κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι ενώ απέκρουσε ο Πίκφορντ, όμως ο επερχόμενος Μπονούτσι με προβολή ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στις εξέδρες των «τιφόζι». Μάλιστα στο 73′ λίγο έλειψε να κάνουν και την ανατροπή αλλά ο Μπεράρντι από βαθιά μπαλιά του Κιελίνι πρόλαβε τον Πίκφορντ όμως σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Οι Ιταλοί έχουν κλείσει τους Άγγλους στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας τους μονότερμα έχοντας και την ψυχολογία στα ύψη με τους αντιπάλους τους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο περιμένοντας να πάει το παιχνίδι στην παράταση και να έχουν πιο καθαρό μυαλό. Έτσι λοιπόν το ματς θα οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 1-1.

Εκεί που η Αγγλία ξεκίνησε όπως και στα πρώτα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Μπαίνοντας δυνατά. Και θα μπορούσε να έχει σκοράρει μάλιστα αλλά στο 97′ το σουτ του Φίλιπς πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Ντοναρούμα. Η απάντηση της ομάδας του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήρθε στο 103′ όταν σε σέντρα του Έμερσον ο Πίκφορντ απέκρουσε προ του Μπερναρντέσκι. Με τον τελευταίο στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης να εκτελεί φάουλ και τον Πίκφορντ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια στο 107′. Στην συνέχεια οι οικοδεσπότες πίεσαν για το δεύτερο γκολ και τον Γκάρεθ Σαουγκέιτ στο 120′ να κάνει δυο αλλαγές παιρνώντας τους Ράσφορντ και Σάντσο αντί των Χέντερσον και Γουόκερ αντίστοιχα για την διαδικασία των πέναλτι που εκεί θα οδηγηθεί το ματς καθώς δεν είχαμε κάτι το αξιολογο στην συνέχεια.

Μπεράρντι και Κέιν ευστόχησαν για τις δυο ομάδες όμως ο Πίκφορντ νίκησε τον Μπελότι και η Αγγλία είχε το πάνω χέρι. Με τον Μαγκουάιρ να κάνει το 2-1, όμως μετά ο Μπονούτσι ισοφάρισε σε 2-2 και τους Ιταλούς να αποκτούν πλεονέκτημα καθώς η μια εκ των δυο αλλαγών του Σάουθγκέτ ο Ράσφορντ έστελε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Μπερναρντέσκι το αξιοποίησε αυτό και έκανε το 3-2 και οι «τιφόζι» βρέθηκαν μια ανάσα από το τρόπαιο καθώς ο Σάντσο νικήθηκε από τον Ντοναρούμα. Και πλέον ήρθε η ώρα του Ζορζίνιο. Η ώρα της Ιταλίας. Ο παίκτης που την έστειλε στον τελικό με το τελευταίο εύστοχο χτύπημα πέναλτι κόντρα στην Ισπανία έχει την ευκαιρία να την στέψει πρωταθλήτρια Ευρώπης. Όμως στο πέναλτι που θα εκτελέσει θα του πει «όχι» ο Πίκφορντ με αποτέλεσμα να παραταθεί η αγωνία και οι Άγγλοι να έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Τελευταία εκτέλεση από τον Σάκα. Αν ευστοχήσει οδηγούμαστε στην παράταση στην διαδικασία των πέναλτι. Αν όχι η Ιταλία είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ο νεαρός εξτρέμ θα εκτελέσει όμως ο Ντοναρούμα θα τον νικήσει και με αυτόν τον τρόπο η Ιταλία επιστρέφει στο Έβερεστ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου μετά από 53 χρόνια κατακτώντας μάλιστα το τρόπαιο με τον ίδιο τρόπο που πήρε και το άλλο μέσα στον 21ο αιώνα το Μουντιάλ του 2006. Στα πέναλτι δηλαδή, μια διαδικασία όπως αναφέραμε και στον πρόλογο που είναι η «αχίλλειος πτέρνα» των Άγγλων.

ΙΤΑΛΙΑ(Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (118′ Φλορέντσι), Μπαρέλα (54΄Κριστάντε), Ζορζίνιο, Βεράτι (96′ Λοκατέλι), Κιέζα (86′ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (55′ Μπεράρντι), Ινσίνιε (91′ Μπελότι)

ΑΓΓΛΙΑ(Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (120′ Σάντσο), Μαγκουάιρ, Στόουνς, Σο, Φίλιπς, Ράις (74′ Χέντερσον – 120′ Ράσφορντ), Τρίπιερ (71′ Σάκα), Μάουντ (99′ Γκρίλις), Κέιν, Στέρλινγκ

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.