overfm.gr | Euro 2021 | Ελβετία – Ισπανία 1-2: Σκληρά καρύδια οι Ελβετοί, η Ισπανία στους «4» [vids]

Η Ελβετία αποδείχτηκε σκληρό καρύδι. Έστειλε ακόμα ένα παιχνίδι στην παράταση και τα πέναλτι, όμως η Ισπανία είναι αυτή που γεύεται τη χαρά της πρόκρισης στα ημιτελικά του Euro, κερδίζοντας στα πέναλτι 3-1 (1-1 κ.α).

Οι Ελβετοί αποδείχτηκαν δύσκολοι αντίπαλοι για τους Ισπανούς, παρά το γεγονός ότι έμειναν με 10 παίκτες από το 77′. Τους έβαλαν δύσκολα, έστειλαν το ματς στην παράταση και τα πέναλτι, όμως δεν κατάφεραν να πιούν νερό από την πηγή.

Μπορεί να μην ήταν η… ματσάρα που παρακολουθήσαμε τις προηγούμενες ημέρες για την φάση των «16», όμως μας πρόσφερε συγκινήσεις κυρίως προς το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά και στην παράταση.

Η Ελβετία που απέκλεισε τη Γαλλία στα πέναλτι για να φτάσει ως εδώ, φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα πως είχε μείνει από δυνάμεις. Φυσικά έπαιξε σημαντικό ρόλο το γεγονός ότι η ομάδα του Λουίς Ενρίκε προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς επίσης, είχε την ατυχία να χάσει και ένα σημαντικό όπλο που είχε στη φαρέτρα του. Τον Εμπολό.

Στο παιχνίδι κυριάρχησε το στοιχείο των στημένων φάσεων. Κυρίως οι τελικές προσπάθειες έρχονταν από εκεί. Δεν ήταν ο αγώνας που θα σε καθηλώσεις όπως είδαμε στη φάση των «16» του Euro.

Προβάδισμα νωρίς

Η Ισπανία δεν ήθελε να συμβεί ότι συνέβη στα παιχνίδια των ομίλων αλλά και στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης. Δηλαδή να τελειώσει το παιχνίδι όσο γίνεται πιο νωρίς. Μάλιστα είχε και την τύχη με το μέρος της, όταν ο Ζόρντι Άλμπα στο 8ο λεπτό δέχτηκε την μπάλα και με πολύ ωραίο μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ, με την «στρογγυλή θεά» κοντράρει νωρίτερα στο Ζακάρια (1-0)

Σκόρπιες φάσεις και ημίχρονο

Από κει και πέρα δεν είχαμε πολλές φάσεις στο παιχνίδι. Όπως είπαμε και πιο πάνω οι δύο ομάδες έβγαλαν τελικές κυρίως μόνο από στατικές φάσεις. Έτσι, καταλήξαμε στο σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου, όπου βρήκε την Ισπανία προηγούμενη με 1-0.

Ίδιο μοτίβο στο δεύτερο μέρος

Χωρίς κάτι σπουδαίο ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος. Οι Ελβετοί έδειχναν αποδυναμωμένοι αρκετά. Η κούραση στα πόδια των παικτών ήταν εμφανής. Ενδεικτικό το γεγονός ότι μέχρι και το 60’ η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς δεν είχε απειλήσει.

Από το 63’ οι Ελβετοί βλέποντας πως μένει αυτό ρευστό 1-0, αποφάσισαν να ανεβάσουν ρυθμό και να προειδοποιήσουν την Ισπανία για κίνδυνο παραβίασης της εστίας της. Σε εκείνο το σημείο ο Τσούμπερ έκανε το πλασέ στην κλειστή γωνία του Σιμόν, όμως ο τερματοφύλακας της “Φούρια Ρόχα” έδιωξε σε κόρνερ, χτυπώντας το καμπανάκι στη «Φούριας Ρόχας».

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Στην πρώτη προσπάθεια σε σετ παιχνίδι η Ελβετία εκμεταλλεύτηκε το παιδαριώδες λάθος των Λαπόρτ και Πάου Τόρες, πάτησε περιοχή και έδωσε ασίστ στον Σακίρι για το 1-1.

Με δέκα οι Ελβετοί και τελικώς παράταση

Μπαίνοντας προς το τελευταίο 20άλεπτο η Ελβετία όντας με ανεβασμένη ψυχολογία πλέον μετά την ισοφάριση προσπαθούσε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Όμως στο 77’ είχε την ατυχία να μείνει με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Φρόιλερ.

Ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στο Σακίρι για το 1-1 άφησε την ομάδα του με έναν παίκτη λιγότερο, αφού έκανε ένα ανόητο φάουλ πάνω στον Μορένο, με τον διαιτητή να το αποβάλει με απευθείας κόκκινη.

Όπως είναι λογικό οι Ελβετοί οπισθοχώρησαν, μετά την αποβολή, οι Ισπανοί δεν απείλησαν και τελικώς φτάσαμε στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, που σήμαινε την έναρξη της παράτασης.

Ήταν παντού ο Ζόμερ

Στο πρώτο μέρος της παράτασης, η Ισπανία προσπάθησε να… ανοίξει την άμυνα της Ελβετίας με αρκετούς τρόπους. Όμως, ότι και να έκαναν έπεφταν συνεχώς πάνω στον τερματοφύλακας της ομάδας του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς, Ζόμερ, ο οποίος κράτησε το «1» στην άμυνα του.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκαπεντάλεπτο, με την Ισπανία να πολιορκεί την εστία της Ελβετίας, με την μπάλα να μην καταφέρνει να μπαίνει στο πλεχτό, αφού ήταν παντού ο Ζόμερ. Αυτός στην ουσία ήταν που έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι.

ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

ΙΣΠΑΝΙΑ: ΜΠΟΥΣΚΕΤΣ (ΔΟΚΑΡΙ), ΟΛΜΟ (1-1), ΡΟΔΡΙ (ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ), ΜΟΡΕΝΟ (2-1), ΟΓΙΑΡΘΑΜΠΑΛ (3-1).
ΕΛΒΕΤΙΑ: ΓΚΑΒΡΑΝΙΒΙΤΣ (1-0), ΣΕΡ (ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ), ΑΚΑΝΤΖΙ (ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ), ΒΑΡΓΚΑΣ (ΑΣΤΟΧΟ).