overfm.gr | La Liga | Έλτσε – Χετάφε 1-3: Σε μεγάλους μπελάδες η Έλτσε

Η Χετάφε πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας με 3-1 της Έλτσε, η οποία έμεινε για 11ο σερί ματς πρωταθλήματοςχωρίς νίκη

Η Χετάφε επικράτησε της Έλτσε με 3-1 εκτός έδρας και κατόρθωσε να πάρει βαθμολογική «ανάσα», έπειτα από τις τρεις συνεχόμενες απώλειες που είχε, φτάνοντας τους 20 πόντους. Από την άλλη, η Έλτσε φαίνεται πως θα δώσει πολύ μεγάλη «μάχη» για την παραμονή της, αφού έπειτα από το 11ο (!) παιχνίδι της χωρίς νίκη, θα παραμείνει στην 18η θέση με μόλις 16 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στην αναμέτρηση, με τον Γκούτι να γράφει το 1-0 από το 4ο κιόλας λεπτό. Παρ’όλα αυτά, η εμπειρία της Χετάφε έκανε αισθητή την παρουσία της, με τον Κουκού να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 39ο λεπτό με όμορφο τελείωμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Έλτσε έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Μαρκόνε, με τη Χετάφε να εκμετελλεύεται το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Συγκεκριμένα, στο 69ο λεπτό, ο Χάιμε Μάτα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Άνχελ στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, «σφραγίζοντας» το πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του.