overfm.gr | Βόλεϊ | Έλληνες εξωτερικού: Ο απολογισμός του διημέρου 13-14/2

Έλληνες εξωτερικού: Οι διεθνείς αθλητές του βόλεϊ εντυπωσιάζουν με την παρουσία τους στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα!

Έλληνες εξωτερικού: Το volleyball.gr σας παρουσιάζει όλη τη δράση των Ελλήνων αθλητών που αγωνίζονται σε ξένα πρωταθλήματα. Οι διεθνείς αθλητές του βόλεϊ εντυπωσιάζουν με την παρουσία τους στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και μάλιστα οι περισσότεροι από αυτούς διεκδικούν πρωταθλήματα και κύπελλα με αξιώσεις.

Ντίμα Φιλίποφ – Ελβετία

Ξεκίνημα στα πλέι οφ για το ελβετικό πρωτάθλημα και ο Ντίμα Φιλίποφ ξεκίνησε με νίκη. Η Αμρισβίλ με τον Έλληνα πασαδόρο βασικό και αναντικατάστατο επικράτησε με 3-0 στην πρώτη αναμέτρηση των πλέι οφ της Λουκέρνης. Ο Φιλίποφ μπορεί να μην είχε πόντο στο παιχνίδι αυτό ωστόσο αποτέλεσε τον οργανωτή των επιθέσεων της ομάδας του, κάτι που έκανε με απόλυτη επιτυχία. Η Αμρισβίλ θα έχει πλεονέκτημα έδρας καθ’ όλη τη διάρκεια των πλέι οφ καθώς ήταν πρώτη στη regular season.

Ανδρέας Φράγκος – Βέλγιο

Εύκολη νίκη για την Ροζελάρε του Ανδρέα Φράγκου κόντρα στην Άαλστ με 3-0. Ο Φράγκος ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του αγώνα, με 14 πόντους, και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη που την διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με τη Μαασέικ.

Μίταρ Τζούριτς – Σλοβενία

Δύο ήττες μέτρησε η ACH Λιουμπιάνα στο Τσάμπιονς Λιγκ μεσοβδόμαδα. Η ομάδα του Μίταρ Τζούριτς παρά την καλή εμφάνιση κόντρα στη Ζενίτ Καζάν και την Berlin Volleys γνώρισε τον αποκλεισμό από την κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η επιστροφή στο πρωτάθλημα έγινε χωρίς τον Τζούριτς και έτσι η ACH ηττήθηκε με 3-2 από την Καλτσίτ Καμνίκ. Πλέον, η Μάριμπορ προσπέρασε την ομάδα του Έλληνα διεθνή αφού με 53 πόντους βρίσκεται πάνω από την ACH που έχει 52.

Ανέστης Δαλακούρας – Ισπανία

Την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε ο Ανέστης Δαλακούρας. Η νίκη με 3-2 με αντίπαλο τη Μελίγια ήρθε δύσκολα για τους Καταλανούς αλλά κυρίως ήρθε χάρη στην πολύ καλή εμφάνιση του Δαλακούρα που σταμάτησε στους 16 πόντους και αναδείχθηκε MVP του αγώνα.

Βασίλης Μανδηλάρης – Ολλανδία

Πολύτιμοι βαθμοί για τη VoCasa του Βασίλη Μανδηλάρη με 3-2 απέναντι στη Reco. Πλέον, η ομάδα του Έλληνα διεθνή βρίσκεται στην 4η θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος και κοιτάει με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αθηνά Παπαφωτίου – Γερμανία

Νίκη με 3-0 για τη Στουτγκάρδη κόντρα στην Άαχεν σε ένα παιχνίδι που το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε μαραθώνια. Παρά την εύκολη επικράτηση στα δύο πρώτα σετ, το τρίτο σετ κρίθηκε στο 42-40 (!) και χάρισε του τρεις βαθμούς στην ομάδα της Αθηνάς Παπαφωτίου. Η Ελληνίδα πασαδόρος δεν αγωνίστηκε καθώς είχε προηγηθεί μια δύσκολη εβδομάδα με συνεχή ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Τζίνα Λαμπρούση – Γαλλία

Συνεχίζει την πορεία προς τον τίτλο η Μιλούζ της Λαμπρούση καθώς με το εύκολο 3-0 απέναντι στην Τρεβίλ παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η Λαμπρούση πέρασε στο παιχνίδι στο δεύτερο και το τρίτο σετ και πήρε 1 πόντο.

Άννα Σπανού – Γαλλία

Συνεχίζεται η «καταδίωξη» της Μιλούζ από τη Μπεζιέ της Σπανού. Η Μπεζιέ με 3-1 απέναντι στη Ναντ πήραν 3 πολύτιμους βαθμούς και βρίσκεται 3 βαθμούς πίσω από την κορυφή. Η Σπανού δεν πήρε χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι απέναντι στη Ναντ.

Όλγα Στράντζαλη – Πολωνία

Μεγάλη πρόκριση για την Τσέμικ Πολίς την Όλγας Στράντζαλη για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Πολωνίας. Η Πολίς επικράτησε δύσκολα με 2-3 της Ρζεσζόφ. Παρότι έχασε το πρώτο σετ, η Πολίς προηγήθηκε με 1-2 αλλά εν τέλη πήρε τη νίκη-πρόκριση στο τάι μπρέικ. Η Στράντζαλη ήταν πολύ καλή πετυχαίνοντας 10 πόντους και συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις της στην Πολωνία.

Στην αναμέτρηση για το πρωτάθλημα, που ακολούθησε, η Στράντζαλη εντυπωσίασε για άλλη μια φορά. Η νίκη-ανατροπή που ήρθε απέναντι στη Βρότσλαβ με 2-3 ήρθε χάρη στην εντυπωσιακή Στράντζαλη. Η Ελληνίδα ακραία τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και ήταν για άλλη μια φορά η MVP του αγώνα.

Σοφία Κοσμά – Ελβετία

Με το… δεξί μπήκε η Κοσμά και η Κάντι Σαφτχάουζεν στα πλέι οφ νικώντας εύκολα της Zesar-VFM με 3-0. Η Κοσμά πήρε χρόνο συμμετοχής στο δεύτερο και το τρίτο σετ και με μία σταθερά καλή εμφάνιση και 3 πόντους βοήθησε στην πρώτη νίκη της ομάδας της στους προημιτελικούς.

Μανωλίνα Κωνσταντίνου – Ουγγαρία

Συνεχίζονται οι νίκες για την Μπεκέσκαμπαϊ της Μανωλίνας Κωνσταντίνου. Η Κάποσβαρ δεν μπόρεσε να σταματήσει το ρυθμό της Μπεκέσκαμπαϊ που παραμένει 2 βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η Κύπρια διεθνής μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο και το τρίτο σετ και πήρε 2 πόντους (1 άσσος) ενώ είχε και πολύ καλή απόδοση στην υποδοχή.

Έλενα Κουντουρά – Ουγγαρία

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η DVTK της Κουντουρά, σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην πρωτοπόρο Φατούμ. Η Ελληνίδα πασαδόρος ήταν βασική στα δύο πρώτα σετ ενώ μπήκε ως αλλαγή στο τρίτο και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 1 πόντο.

Κατερίνα Ζακχαίου – Ιταλία

Την ήττα γνώρισε η Κούνεο της Ζακχαίου σε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στη Σκαντίτσι. Η Κούνεο, που έχασε τα δύο πρώτα σετ, έδειξε σημάδια ανάκαμψης κατακτώντας το τρίτο. Ωστόσο η Σκαντίτσι είναι ομάδα μεγάλης κλάσης και κατέκτησε το τέταρτο σετ και δεν «χάρισε» κανέναν πόντο στις γηπεδούχες. Η Ζακχαίου με 12 πόντους έκανε ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση και αποτέλεσε την πρωταγωνίστρια από πλευράς Κούνεο.

Ανθή Βασιλαντωνάκη, Στέλλα Χριστοδούλου – Τουρκία

Δύσκολη νίκη για τις Βασιλαντωνάκη-Χριστοδούλου την Παρασκευή με 1-3 κόντρα στην Καραγιολάρι. Η Στέλλα Χριστοδούλου «πήρε ανάσες» καθώς αγωνίστηκε ως αλλαγή στο τρίτο σετ. Η Βασιλαντωνάκη είχε θετική παρουσία που περιορίστηκε στους 4 πόντους.

Αλεξία Καλανταρίδου – Φινλανδία

Την ήττα με 1-3 γνώρισε η OrPo της Αλεξίας Καλανταρίδου απέναντι στην Πόλκι Κούσαμο. Η ομάδα του Σωτήρη Γκότση προηγήθηκε, κατακτώντας το πρώτο σετ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 1-3. Η Καλανταρίδου με 8 πόντους και 45% στην υποδοχή ολοκλήρωσε μια ακόμα καλή εμφάνιση στο φινλανδικό πρωτάθλημα.

Μαρία Οικονομίδου, Λαμπρινή Κωνσταντινίδου – Ισραήλ

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δύο Ελληνίδες στον αγώνα απέναντι στην ΚΚ Τελ Αβίβ την Παρασκευή. Η Μακάμπι Χάιφα επικράτησε με 1-3 σε έναν αγώνα που η Κωνσταντινίδου είχε 7 πόντους και η Οικονομίδου 23.
Επιπλέον, οι δύο Ελληνίδες είχαν και συνεχόμενα παιχνίδια και έτσι αντιμετώπισαν και την Χάποελ Χαντέρα. Και σε αυτό το παιχνίδι η Μακάμπι πήρε τη νίκη με καθαρό τρίποντο, 3-0. Η Οικονμίδου σταμάτησε στους 14 πόντους ενώ η Κωνσταντινίδου στους 6.

Νάσια Λιάγκη – Ισπανία

Νίκη για τη Λούγκο της Λιάγκη που επικράτησε με 2-3 στην έδρα της Μενόρκα. Αυτή ήταν και η έκπληξη της αγωνιστικής καθώς οι γηπεδούχες βρίσκονται στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος. Η Λιάγκη έκανε πολύ καλό παιχνίδι και σημείωσε 11 πόντους.