overfm.gr | Διεθνή | Έλληνες εξωτερικού: Ασταμάτητοι Μπακασέτας και Γιακουμάκης

Όλα όσα έκαναν οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται μακριά από την χώρα μας το τριήμερο που μας πέρασε.

Οι Τάσος Μπακασέτας και  Γιώργος Γιακουμάκης βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και σκοράρουν κατά ριπας σε Τουρκία και Ολλανδία.

Ο Ελληνας επιθετικός της Φένλο, πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας ήττα από την Ουτρέχτη με 3-1, φθάνοντας στα 22 γκολ σε 21 συμμετοχές, ενώ ο Μπακασέτας κάνει ήδη “απόσβεση” των τριών εκατομμυρίων ευρώ, που έδωσε η Τραμπζονσπόρ στην Αλανιασπόρ για να τον αποκτήσει, καθώς ο Έλληνας μεσο-επιθετικός χάρισε άλλους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Τραπεζούντας, αφού σημείωσε το γκολ που έκρινε την νίκη της Τραμπζονσπόρ επί της Γκαζιανέπ με 1-0.

Αναλυτικά:

ΑΓΓΛΙΑ:
Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο, την εκτός έδρας ήττα από την Λέστερ με 3-1.

ΙΤΑΛΙΑ:
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Εκτός αποστολής.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα 1-0.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Κροτόνε με 2-1.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.
Βασίλης Ζαγαρίτης (Πάρμα): Η Πάρμα φιλοξενείται απόψε(15/02) από την Βερόνα.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Σεβίλη με 1-0.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Αντικατέστησε στο 82` τον Βολφ, στην εκτός έδρας ήττα από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (90 λεπτά) εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέρτα Βερολίνου.

ΓΑΛΛΙΑ
Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μπρεστ.
Παναγιώτης Ρέτσος (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ
Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σεντ Τζόνστον.

ΚΑΤΑΡ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλ Καρτιγιάχ.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μορεϊρένσε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Ουτρέχτη. Στο 90`+1` σημείωσε το γκολ της ομάδας του από την «άσπρη βούλα».
Χρήστος Δώνης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 75) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουτρέχτη.
Τάσος Δώνης (Φένλο): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 67) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουτρέχτη.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Φέγενορντ με 5-0.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβαϊκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Εμεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χέρενφεν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη υποδέχεται απόψε(15/02) την Σοντερίσκε.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Η Κοπεγχάγη υποδέχεται απόψε(15/02) την Σοντερίσκε.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Χαταγιασπόρ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Χαταγιασπόρ.

Τάσος Μπακασέτας (Τραμπζονσπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 90`+1` από τον Μαλί) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γκαζιαντέπ. Στο 67ο λεπτό, σημείωσε το γκολ που έκρινε τον αγώνα, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ανκαραγκουτσού.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Καϊσερισπόρ.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Αλανιασπόρ.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.