overfm.gr | Πόλο | Eλλαδάρα για μετάλλιο, ισοπέδωσε τις Η.Π.Α

Έπειτα από μια μεγαλειώδη εμφάνιση η Ελλάδα ισοπέδωσε με 16-11 τις Η.Π.Α και προκρίθηκε στους «4» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πόλο.

Αυτή η ομάδα είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα. Μετά το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε πέρυσι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο , η Ελλάδα θα βρεθεί ξανά στην ζώνη των μεταλλίων σε μεγάλη διοργάνωση καθώς διέλυσε με 16-11 τις Η.Π.Α και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Ουγγαρίας η Ιταλίας οι οποίες θα αναμετρηθούν απόψε στις 22.00 (ERT Sports)

Μοναδικό μελανό σημείο ο τραυματισμός του βασικού μας τερματοφύλακα, Μάνου Ζερδεβά ενώ ο ημιτελικός της εθνικής μας θα διεξαχθεί την Παρασκευή.

Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καθώς με δυο γκολ του Ντίνου Γεννηδουνιά προηγήθηκε 2-0. Το προβάδισμα εναλλασόταν μεταξύ ενός και δυο γκολ διαφορά για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ώσπου οι Αμερικανοί ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 4-4.  H δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε ιδανικά καθώς ο Μάνος Ζερδεβάς τραυματίστηκε στο αριστερό χέρι και πήρε την θέση του ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Παναγιώτης Τζωρτζάτος με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο με 7-7.

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα έκανε το τέλειο οκτάλεπτο καθώς με τρία γκολ και χωρίς να δεχτεί κανένα κατάφερε να το κλείσει προηγούμενη με 10-7 ενώ στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου το σκορ πήγε και στο 12-7. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικού χαρακτήρα και με το τελικό 16-11 η Εθνική μας Ομάδα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-6, 3-0, 6-4

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 3 , Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 5, Γούβης 1, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος.

ΗΠΑ (Ουντόβισιτς): Γουέινμπεργκ, Ντοντ 1, Βάβιτς, Γκρόγουελ 2, Ντάουμπε 2, Έρχαρντ, Χάλοκ 3, Γούντχεντ, Μπόουεν 3, Στίβενσον, Φάρμερ, Ίρβινγκ, Χόλαντ