overfm.gr | Βόλεϊ | Ελλάδα – Βέλγιο 0-3: Νέα ήττα στο Ευρωπαϊκό [vid]

Η Ελλάδα γνώρισε την δεύτερή της ήττα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ αυτή τη φορά από το Βέλγιο.

Ανυπέρβλητο ήταν για την Ελλάδα το… εμπόδιο του Βελγίου από το οποίο ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-16,25-22, 25-22) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Κρακοβία.

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι καθώς υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ενώ την ίδια στιγμή το μπλοκ του Βελγίου ήταν εντυπωσιακό «πληγώνοντας» της Εθνική. Το Βέλγιο στο πρώτο σετ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και κατέκτησε το κατέκτησε 25-16.

Στο δεύτερο σετ οι αλλαγές του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδωσαν «πνοή» στην Εθνική, η οποία ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική μέχρι το τέλος. Στα κρίσιμα σημεία όμως το μπλοκ αλλά και η κλάση το Ντερού έδωσαν στο Βέλγιο τις απαραίτητες λύσεις κατακτώντας το σετ 25-22.

Μουδιασμένο ξεκίνημα για την Εθνική

Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με το ψηλό μπλοκ του Βελγίου να «σπάει» μπάλες και με κόντρα επιθέσεις από τους Ντερό και Βερχάνεμαν να προηγείται της Εθνικής 6-3.

Το Βέλγιο από τη θέση του σερβίς πλήγωσε την ελληνική υποδοχή, και με αποτελεσματικότητα στην κόντρα πήρε συνεχόμενους πόντους φτάνοντας στο +10 (14-6).

Ο Νίκος Ζουπάνης που πέρασε στη θέση του Δημήτρη Μούχλια, έδωσε λύσεις στην επίθεση και η Εθνική μείωσε 17-9. Ο κ. Ανδρεόπουλος πέρασε στο παιχνίδι και τους Ράπτη, Στιβαχτή και Ζήση, όμως η εικόνα του σετ δεν άλλαξε παρά τις προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών με το Βέλγιο να το κατακτά 25-16 με επίθεση του Βερχάνεμαν.

Το μπλοκ του Βελγίου «μίλησε» στα κρίσιμα

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε με τρεις αλλαγές σε σχέση με το αρχικό της σχήμα, με τους Ζουπάνη, Ράπτη και Ζήση να βρίσκονται στην εξάδα.

Με άσο του Πρωτοψάλτη η γαλανόλευκη πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 2 πόντων 4-2. Οι Βέλγοι ανέβασαν «στροφές» και με πλασέ βρήκαν κενά στην ελληνική άμυνα ισοφαρίζοντας 5-5.

Στη συνέχεια του σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με την Εθνική να βρίσκει λύσεις στην επίθεση από τους Ζουπάνη, Βουλκίδη και Ράπτη. Από άσο του Κασαμπαλή και επίθεση του Ράπτη η Ελλάδα προηγήθηκε 19-18, όμως το μπλοκ του Ντε Χερ έβαλε τους «κόκκινους» σε «θέση οδηγού» 21-20.

Στην εξέλιξη του σετ με μπλοκ άουτ ο Βαν Έλσεν διαμόρφωσε το 23-21, ενώ ο Ντε Ρό έδωσε διπλό σετ μπολ 24-22. Οι Βέλγοι δεν έχασαν την ευκαιρία και με νέο μπλοκ του Βαν Έλσεν έκλεισαν το σετ 25-22.

Έφτασε στη νίκη το Βέλγιο στο τρίτο σετ

Με την ψυχολογία στα ύψη το Βέλγιο ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και με επίθεση του Ντε Χέρ προηγήθηκε 4-1. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ με πέναλτι του Βαν Έλσεν η διαφορά έφτασε στο +4 (9-5). Ο Κουμεντάκης πέρασε στη θέση του Ράπτη, με τον έμπειρο ακραίο λίγο αργότερα να διαμορφώνει το 12-9.

Το Βέλγιο όμως συνέχισε να είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς και μετά από επίθεση του Ντε Ρο πήρε διαφορά ασφαλείας 15-10. Η Ελλάδα με τον Ζουπάνη μείωσε 17-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ άουτ του Βαν Έλσεν έφερε την Εθνική στο -2 (20-18 και 22-20 ). Το Βέλγιο παρά την πίεση βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις και έκλεισε το σετ 25-22 με την Εθνική να σβήνει δύο ματς μπολ.

Πλέον το ενδιαφέρον της Εθνικής Ομάδας στρέφεται στο αυριανό πολύ δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι κόντρα στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Πολωνία στις 21:30.

Διαιτητές: Στόιτσα, Κούρτις.