overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ελλάδα – Σλοβενία 0-0: No goal, no… πρωτιά

Η Εθνική δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στη Β’ κατηγορία του Nations League.

Ισόπαλες 0-0 ήρθαν Ελλάδα και Σλοβενία στη Ριζούπολη. Το αποτέλεσμα αυτό, έβαλε «στοπ» στην πρόκριση της Εθνικής μας στη Β’ κατηγορία του Nations League.

Η Εθνική μπήκε πολύ δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο και ήδη από τα πρώτα λεπτά απείλησε τη Σλοβενική εστία. Συγκεκριμένα ο Μπακασέτας στο 4’ με κλασικό, δυνατό, εκτός περιοχή σουτ, ξεκίνησε τις καλές φάσεις για τη «γαλανόλευκη», ενώ ο Λημνιός στο 6’ με σουτ μέσα από την περιοχή χτύπησε το δεύτερο καμπανάκι.

Ο ρυθμός του ματς είχε αρχίσει να ανεβαίνει και να γίνεται αρκετά νευρικός. Στο 14’ μάλιστα ο Γιακουμάκης, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στη βασική ενδεκάδα σε επίσημο αγώνα, απείλησε με κεφαλιά, η οποία κόντραρε καταλήγοντας σε κόρνερ.

Η Ελλάδα απείλησε για τέταρτη φορά στο 30ο λεπτό με σέντρα του Τσιμίκα και κεφαλιά του Φορτούνη, όμως ο Μπλάζιτς «έσωσε» τελευταία στιγμή την εστία του Όμπλακ. Στο επόμενο μόλις λεπτό ο Γιακουμάκης απείλησε εκ νέου με σουτ, το οποίο βέβαια κατέληξε άουτ.

Η Σλοβενία από πλευράς της, είχε αξιόλογη στιγμή στο 27ο λεπτό με σουτ του Ίλισιτς το οποίο ήταν τόσο δυνατό που κατέληξε εκτός… γηπέδου! Για ένα δεκάλεπτο, 30’-40’, οι Σλοβένοι πίεσαν αρκετά και είχαν φάσεις αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική δεν μπήκε με το ίδιο πρόσωπο. Στο 51ο λεπτό ο Φορτούνης με τον Παυλίδη επιχείρησαν μια συνεργασία, όμως ο Όμπλακ την έκοψε πριν ολοκληρωθεί. Η Σλοβενία είχε άμεση απάντηση στο επόμενο κι όλας λεπτό με σουτ του Ίλισιτς, το οποίο δεν τάραξε καθόλου τον Βλαχοδήμο.

Οι Σλοβένοι συνέχισαν να πιέζουν ψηλά, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να μην μπορεί να κάνει το παιχνίδι της με ευκολία. Ο ρυθμός του ματς είχε χαθεί και οι διεθνείς φαίνονται αρκετά αποσυγκεντρωμένοι.

Στο 65ο λεπτό ο Μπακασέτας σημείωσε την πρώτη καλή στιγμή της Εθνικής με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε από την απόκρουση του Όμπλακ σε κόρνερ. Η Ελλάδα απείλησε μετά από πολλή ώρα στο 77’ με συρτό σουτ του Κουρμπέλη, το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Ατλέτικο.

Καλή στιγμή σημείωσε και ο Φορτούνης στο 82’ με εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή που κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα Παυλίδης απείλησε με ανάποδο ψαλίδι, στο οποίο έβαλε «στοπ» για ακόμη μία φορά ο Όμπλακ.

Με τον χρόνο να την πιέζει η Εθνική προσπάθησε να δημιουργήσει κι άλλες ευκαιρίες, με σημαντικότερη εκείνη στο 87’ με το σουτ του Λημνιού, από την παράλληλη πάσα του Τζόλη, το οποίο κατέληξε άουτ.

Στο 90ο λεπτό ο Χατζηδιάκος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά το φάουλ που έκανε πάνω στον Ίλισιτς.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (79’ Μασούρας), Τσιμίκας(90’ Κυριακόπουλος) , Ζέκα (67’ Τζόλης), Κουρμπέλης, Λημνιός, Μπακασέτας, Φορτούνης, Γιακουμάκης (45’ Παυλίδης)

Σλοβενία (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Μπάλκοβετς, Μ. Μεβλίγια, Μπλάζιτς, Στογιάνοβιτς, Μπόχαρ (67’ Βέρμπιτς), Κούρτιτς, Μπίγιολ (76’ Βετρίχ), Λόβριτς (90’+2 Σκούμπιτς), Βούκισιτς (76’ Σπόραρ), Ίλισιτς (90’+2 Μπάριτς)

Κίτρινες κάρτες: 6’ Μπόχαρ, 21’ Κούρτιτς, 56’ Τζαβέλλας, 56’ Ίλιτσιτς, 81’ Βετρίχ, 85’ Μπακασέτας, 88’ Μπάλκοβετς, 90’+4 Κυριακόπουλος

Κόκκινη κάρτα: 90’ Χατζηδιάκος