overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ελλάδα – Ονδούρα 2-1: Η επίθεση έδωσε τη νίκη στην Εθνική [vid]

Η Εθνική μας ομάδα κέρδισε 2-1 σε φιλικό αγώνα την Ονδούρα στο γήπεδο της Τούμπας , χάρη στην καλή της επιθετική λειτουργία και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία για την αναμέτρηση απέναντι στη Γεωργία.

Η Εθνική μας ομάδα κέρδισε 2-1 σε φιλικό αγώνα την Ονδούρα στο γήπεδο της Τούμπας , χάρη στην καλή της επιθετική λειτουργία και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία για την αναμέτρηση απέναντι στη Γεωργία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

• Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το δεύτερο γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη, ήταν και αυτό το οποίο έδωσε το προβάδισμα και εν τέλει τη νίκη στην Εθνική ομάδα.

• ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Δύο τέρματα για τον επιθετικό της Εθνικής, Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του αγώνα.

• ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Μανώλης Σιώπης, ο οποίος πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, κάνοντας αθόρυβη δουλειά στο ανασταλτικό κομμάτι. Από τα πόδια του μάλιστα ξεκίνησε και η φάση του 1-0, κάνοντας μία πολύ καλή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ονδούρας, με τελικό αποδέκτη τον Κώστα Φορτούνη.

• ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Δεν φαίνεται πως ήταν η μέρα του Χρήστου Τζόλη, ο οποίος παρά το γεγονός ότι ήταν μέσα στις φάσεις δεν κατάφερε να σκοράρει εις διπλούν από πλεονεκτικό σημείο.

• ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Καλή διαιτησία από τον Ελβετό Σνάιντερ, ο οποίος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα δύσκολες φάσεις.

• FACE TO FACE:

Αρκετές οι αλλαγές σε σχηματισμό και πρόσωπα από τον Τζον Φαν’τ Σχιπ, ο οποίος προσπάθησε να δοκιμάσει πράγματα κόντρα στην Ονδούρα ενόψει της συνέχειας των επίσημων υποχρεώσεων.

• ΤΟ ΜΑΤΣ:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη καλή ευκαιρία της Εθνικής ήρθε στο 14ο λεπτό, στο οποίο σημειώθηκε και το 1-0 από τον Βαγγέλη Παυλίδη, έπειτα από όμορφο σπάσιμο της μπάλας του Κώστα Φορτούνη, ο οποίος υποδέχθηκε με σωστό τρόπο την μακρινή μπαλιά του Σιώπη. Η δεύτερη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 19′, όταν το γύρισμα του Τζόλη βρήκε τον Γιακουμάκη στην περιοχή, με τον δεύτερο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στο 21′, με τον Τζόλη να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 2-0, κάνοντας κακό τελείωμα μέσα από την περιοχή.
Στο μισάωρο του ματς, ο Πέτρος Μάνταλος με ένα αριστερό συρτό διαγώνιο σουτ τράνταξε το δοκάρι της Ονδούρας, ενώ λίγα λεπτά αργότερα (34′) ο Χρήστος Τζόλης αστόχησε μέσα από την μικρή περιοχή, σε μία ανεπανάληπτη φάση. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, ο άγραφος νόμος του ποσοσφαίρου μίλησε και στην Τούμπα, με τον Ροντρίγκεζ να εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι του στρώθηκε η μπάλα έξω από την περιοχή, κάνοντας ένα δυνατό ευθύβολο σουτ και ισοφαρίζοντας σε 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζον Φαν’τ Σχιπ ξεκίνησε με τριπλή αλλαγή, περνώντας στο ματς τους Δουβίκα, Μασούρα και Λημνιό αντί των Φορτούνη, Τζόλη και Γιακουμάκη. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 54′, με τον Λημνιό να αστοχεί σε τετ α τετ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα (59′) ο Βαγγέλης Παυλίδης με κεφαλιά, μετά από όμορφη σέντρα του Μασούρα, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Εθνική. Στο 60′, ο Τάσος Δουβίκας έχασε την ευκαιρία να πετύχει το πρώτο του γκολ με τα «γαλανόλευκα», χάνοντας τετ α τετ, ενώ το σουτ του Μασούρα στη συνέχεια απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τους παίκτες της Ονδούρας.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Εθνική ομάδα να διαφυλάσσει το υπέρ της 2-1 και να παίρνει τη νίκη κόντρα στην Ονδούρα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Ελλάδα (Φαν’τ Σχιπ): Διούδης, Μαυρίας, Σβάρνας, Μαυροπάνος, Κυριακόπουλος (Αλεξανδρόπουλος 77′), Σιώπης, Μάνταλος (Μπακασέτας 83′), Φορτούνης (Λημνιός 45′), Τζόλης (Μασούρας 45′), Παυλίδης (Γιαννούλης 62′), Γιακουμάκης (Δουβίκας 45′).

Ονδούρα (Κόιτο): Μέλιβαρ, Φιγκερόα, Άλβαρες, Περέιρα, Ροντρίγκεζ, Ακόστα (Λόπεζ 66′), Μεχία (Ρούμπιο 65′), Φλόρες, Νούνιες (Λόπεζ 46′), Έλις, Μπένγκστον (Μόγια 65′).

ΚΑΡΤΕΣ: Σβάρνας, Τζόλης – Φιγκερόα, Μεχία

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντομινίκ Σνάιντερ Βοηθοί: Μάρκο Ζούρχερ, Γιαν Κομπέλι Τέταρτος: Μανώλης Σκουλάς