overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ελλάδα – Μεξικό 101-98: Νικηφόρα πρεμιέρα για την γαλανόλευκη

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Εθνικής μας ομάδας στο τουρνουά «Ακρόπολις» καθώς επικράτησε με 101-98 του Μεξικού.

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική Ελλάδας το τουρνουά «Ακρόπολις», καθώς επικράτησε με 101-98 στην πρεμιέρα της ομάδας του Μεξικού. Η επίσημη αγαπημένη είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρότι δεν κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι χτίζοντας διαφορά ασφαλείας, και λίγο έλειψε να βρεθεί προ εκπλήξεώς στο τέλος.

Κορυφαίος της Εθνικής ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, μοίρασε 6 τελικές πάσες και κατέβασε 3 ριμπάουντ. Ακολούθησαν ο Ντίνος Μήτογλου με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Εθνική μας να έχει μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος. Ο Κατσίβελης έδωσε στην Ελλάδα αέρα 4 πόντων τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, το Μεξικό αντέδρασε και πέρασε μπροστά (17-19), με την γαλανόλευκη να κλείνει το δεκάλεπτο με επιμέρους 9-1 για το 26-20.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με το Μεξικό να μην επιτρέπει στην Εθνική μας να ξεφύγει στο σκορ. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 6 πόντους με τρίποντου του Σλούκα και καλάθι του Μήτογλου (42-36), ενώ λίγο αργότερα άγγιξε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (50-41), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 52-44.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με την Ελλάδα να έχει σταθερά το προβάδισμα και την διαφορά να κυμαίνεται για πολύ ώρα μεταξύ των δύο και τριών κατοχών. Η Εθνική έφτασε αρκετές φορές στην μέγιστη διαφορά των 9 πόντων ωστόσο δεν κατάφερνε να πάει πάνω από τους δέκα, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +6 (74-68).

Οι σκληροτράχηλοι μεξικάνοι μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν μετά από πολύ ώρα να μειώσουν στον πόντο (77-76), με επιμέρους σκορ 8-3. Η Εθνική μας αντέδρασε και με τρίποντα των Γιαννόπουλου και Ρογκαβόπουλου και βολές του Μήτογλου πήγε και πάλι στο +9 (85-76). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε στην διψήφια διαφορά που δεν είχε καταφέρει για τρεις περιόδους (94-81), ωστόσο το Μεξικό δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Συγκεκριμένα, με νέο και σαφώς μεγαλύτερο comeback, κατάφερε να μειώσει στους τρεις (96-93), ωστόσο δεν μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με την Ελλάδα να παίρνει την νίκη με το τελικό 101-98.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 52-44, 74-68, 101-98