overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ελλάδα – Λευκορωσία 77-67:«Σεφτές» στο «Αλεξάνδρειο»

Η Εθνική μας έκανε το καθήκον της στην Θεσσαλονίκη και πήρε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου επικρατώντας της Λευκορωσίας με 77-67.

Ελλάδα – Λευκορωσία 77-67:«Σεφτές» στο «Αλεξάνδρειο». Με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στον πάγκο και τους Αγραβάνη και Κασελάκη να βγάζουν τα… κάστανα από την φωτιά, οι Έλληνες διεθνείς έκαμψαν την αντίσταση των Λευκορώσων και πήραν την νίκη. Φυσικά, τα δύο παιχνίδια που ακολουθούν τον Φλεβάρη κόντρα στην Τουρκία είναι αυτά που εν πολλοίς θα κρίνουν την πρόκριση της Επίσημης Αγαπημένης.

MVP: Ο Δημήτρης Αγραβάνης. Ο παίκτης του Προμηθέα είχε καθοπριστική συμβολή στην νίκη. Εκτός από το μεγάλο τρίποντο που καθάρισε το παιχνίδι ένα λεπτό πριν το τέλος πέτυχε 14 πόντους και κατέβασε 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η δεύτερη περίοδος της Εθνικής. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου σε εκείνο το διάστημα έχτισε διψήφια διαφορά. Στην επανάληψη οι Λευκορώσοι απλά μείωναν, χωρίς να μπορούν να περάσουν μπροστά.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: O Χάρης Γιαννόπουλος. Σε αυτή την Εθνική οφείλει να προσφέρει περισσότερα. Έπαιξε 17 λεπτά και έμεινε στους τρεις πόντους.

ΤΗΕ POINT: H διαφορά των δύο ομάδων στα λάθη. Η Εθνική μας είχε μόλις 8 λάθη την ώρα που οι Λευκορώσοι είχαν υπερδιπλάσια (17).

Ελλάδα – Λευκορωσία 77-67:«Σεφτές» στο «Αλεξάνδρειο»

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Ελλάδα και Λευκορωσία πήγαιναν μαζί στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο (8-8) στα μισά της περιόδου. Οι Λευκορώσοι πήραν αέρα δύο κατοχών δυόμισι λεπτά πριν το τέλος (11-15), με την Εθνική να μειώνει με συνεχόμενους πόντους του Κασελάκη για το 16-18 της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 8-3 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και να ξεφύγουν με 7 πόντους (19-26). Λούντζης και Αγραβάνης μείωσαν για την Εθνική μας (24-26), με τον Κωστή Γόντικα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα (28-28). Η «γαλανόλευκη» βρήκε ρυθμό σε εκείνο το σημείο του αγώνα και κατάφερε να τρέξει σερί 1-0 και να χτίσει διψήφια διαφορά (38-28), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 38-30.

Οι Λευκορώσοι αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να πλησιάσουν στους τρεις με τρίποντο του Σταμπρούσκι (42-39). Η Εθνική απάντησε με τους Γκίκα και Κατσίβελη (47-41), για να μειώσουν ξανά οι φιλοξενούμενοι με τον Παραχούτσκι (48-45).Η Εθνική βελτίωσε ξανά την άμυνα της στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και κατάφερε να χτίσει εκ νέου διψήφια διαφορά (58-48).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν νέα αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο. Συγκεκριμένα κατάφεραν να τρέξουν επιμέρους 12-4 πλησιάζοντας στο καλάθι μέσα σε μόλις τρία λεπτά (62-60). Η Ελλάδα απάντησε με συνεχόμενες βολές του Γόντικα (66-60). Η Εθνική κατάφερε να μείνει σε ρόλο οδηγού στα επόμενα λεπτά και καθάρισε το παιχνίδι με τρίποντο του Αγραβάνη ένα λεπτό πριν το τέλος (76-66).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 38-30, 58-48, 76-66