overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ελλάδα-Κύπρος 2-1 : Δείγμα θετικό

Η Εθνική Ελλάδος άρεσε στο φιλικό κόντρα στην Κύπρο στη Ριζούπολη και επικράτησε με 2-1.

Τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Κύπρο πήρε η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου σε φιλικό που έγινε στη Ριζούπολη. Τα γκολ του αγώνα σημείωσαν ο Τζόλης στο 8’, ο Γιακουμάκης στο 18’ και ο Ηλία στο 58’.

Η Εθνική μας ομάδα έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο εικοσάλεπτο, χάρη στα πρώτα γκολ του Τζόλη και του Γιακουμάκη με το εθνόσημο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φαν’τ Σχιπ έκανε πολλές αλλαγές για να δοκιμάσει πράγματα, η Κύπρος βελτιώθηκε και ξαναμπήκε στο ματς με γκολ του Ηλία. Όμως, μετά το 65′ η Ελλάδα ανέβασε και πάλι ρυθμό, δημιούργησε φάσεις για τρίτο γκολ και πήρε με σχετική άνεση το τρίποντο.

Για την Εθνική μας ξεχώρισαν στο πρώτο μέρος ο Τσιμίκας και ο Φορτούνης, ενώ συνολικά ήταν πολύ καλός ο Κουρμπέλης στη θέση του στόπερ.

Το ματς

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο εικοσάλεπτο με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ωραίες συνεργασίες των παικτών της. Κύριοι εκφραστές των επιθέσεων ήταν οι Φορτούνης και Τσιμίκας.

Στο 4’ έγινε η πρώτη φάση του αγώνα. Ο Φορτούνης βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Τσιμίκα, ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε.

Στο 8’ η Εθνική μας άνοιξε το σκορ. Μπακασέτας και Φορτούνης άλλαξαν γρήγορα την μπάλα, η οποία έφτασε στον Γιακουμάκη μέσα στην περιοχή. Ο νεαρός φορ έκανε το σουτ, ο Δημητρίου απέκρουσε, όμως ο Τζόλης πήρε το ριμπάουντ και έβαλε το πρώτο του γκολ με την Εθνική μας ομάδα.

Στο 15’ η Ελλάδα απείλησε και πάλι. Ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα και βρήκε το κεφάλι του Γιακουμάκη, όμως η κεφαλιά του τελευταίου ήταν αδύναμη.

Στο 18’ η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Κουρμπέλης βρήκε με μακρινή πάσα τον Γιακουμάκη, ο οποίος έκανε το κοντρόλ, ελίχθηκε ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς και πλάσαρε εύστοχα τον Δημητρίου.

Στο 32΄σημειώθηκε η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Τσιμίκα να κάνει μια ωραία ατομική προσπάθεια και να σουτάρει δυνατά, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά δίπλα από την εστία της Κύπρου.

Στην ανάπαυλα ο Φαν’τ Σχιπ έκανε πέντε μαζεμένες αλλαγές για να βγάλει περισσότερα συμπεράσματα. Ωστόσο, αυτό στοίχισε λίγο στο ρυθμό της ομάδας, που μπήκε λίγο «μουδιασμένα» στο δεύτερο ημίχρονο.

Αντίθετα, η Κύπρος (που δεν απείλησε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο) μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε αισθητή την παρουσία της, πρεσάροντας πιο έντονα, κρατώντας πιο εύκολα την μπάλα και δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις.

Στο 50’ ο Κυριακού εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε εύκολα. Στο 58’, στην πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα για τους φιλοξενούμενους, η Κύπρος μείωσε το σκορ. Ο Αντωνίου έκανε ένα αδύναμο σουτ, όμως η μπάλα στρώθηκε στον Ηλία μέσα στην περιοχή και ο Κύπριος επιθετικός πλάσαρε εύστοχα για το 2-1.

Το γκολ της Κύπρου «αφύπνισε» την Εθνική μας ομάδα, που μετά το 65’ ξαναπήρε τα ηνία της αναμέτρησης και άρχισε να δημιουργεί και πάλι ευκαιρίες.

Στο 67’ ο Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι της εστίας του Δημητρίου. Στο 69’ ο Λημνιός έκανε ατομική ενέργεια και πάσαρε στον Γιακουμάκη, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν αδύναμο.

Στο 74’ ο Λυκογιάννης εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ανάγκασε τον Δημητρίου σε μια δύσκολη απόκρουση. Στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Λημνιό, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν κακό.

Στο 76’ ο Χατζηγιοβάννης έκανε την ατομική ενέργεια, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.

Στο 85΄ο Μπουχαλάκης βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Χατζηγιοβάννη, αλλά ο Δημητρίου βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Εθνική μας πήρε τη νίκη, ενώ ο Τζον Φαν’τ Σχιπ έβγαλε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα (Φαν’τ Σχιπ): Μπάρκας, Μαυρίας(68’ Ρότα), Κουρμπέλης,Μιχαηλίδης, Τσιμίκας(46’ Λυκογιάννης), Ζέκα(46’ Λαμπρόπουλος), Φορτούνης(46’ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας(46’ Πέλκας), Τζόλης(46’ Λημνιός), Χατζηγιοβάννης, Γιακουμάκης

Κύπρος (Βάλεμ): Δημητρίου, Κυριακού(61’ Κούσουλος), Σιέλης(75’ Παπαφώτης), Χ.Ιωάννου(61’ Θ.Ιωάννου), Κατελάρης (46’ Καρό), Χάμπος, Αντωνίου, Γκόγκιτς(46’ Κάστανος), Αρτυματάς, Πίττας, Ηλία(85’ Τζιωνή)

Διαιτητής: Όσμερς (Γερμανία)

Βοηθοί διαιτητές: Μπέλντιγκερ (Γερμανία) ,Σαλ (Γερμανία)