overfm.gr | Πόλο | Ελλάδα – Ισπανία 8-14: Αγνώριστη και πάει για… τρίτη

Η Εθνική πόλο Γυναικών έχασε και από την Ισπανία και πλέον θέλει νίκη στο τελευταίο ματς του ομίλου του Super Final World League στο ΟΑΚΑ προκειμένου να πάρει την τρίτη θέση στον όμιλο.

Σε ένα ματς που έπαιξαν το δικό τους ρόλο οι τρεις απουσίες, αλλά και η κακή εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος η Εθνική πόλο Γυναικών, έχασε και από την Ισπανία, αυτή τη φορά 14-8 και έτσι γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς στον όμιλο του Super Final World League που διεξάγεται στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Πλέον η «γαλανόλευκη» θέλει τη νίκη στο τελευταίο της ματς στον όμιλο κόντρα στο Καζακστάν, προκειμένου να πάρει την τρίτη θέση στον όμιλο και έτσι να έχει ένα πιο εύκολο ματς στα χιαστί.

Νοθρώ ξεκίνημα

Η Ελλάδα δεν μπήκε καλά στο ματς με την Ισπανία. Οι φιλοξενούμενες περνούσαν συνεχώς την μπάλα στη φουνταριστή τους, με αποτέλεσμα η ελληνική άμυνα να μην έχει απαντήσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η εθνική να βρεθεί να χάνει 5-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η κατάσταση έμεινε ίδια και στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τις Ισπανίδες να βρίσκουν λύσεις, την Εθνική να μην μπορεί να σκοράρει ούτε στην παίκτρια παραπάνω αλλά ούτε και από την περιφέρεια και έτσι στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε να χάνει 8-3.

Δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν πολύ καλύτερη, λύσεις στην παίκτρια παραπάνω βρέθηκαν και κάπως έτσι με ένα επι μέρους 3-2 μείωσε έστω τη διαφορά σε 10-6.

Οι Ισπανίδες όμως ήταν ασταμάτητες και στην τελευταία περίοδο σκόραραν με όποιον τρόπο μπορούσαν. Έτσι το τελικό 14-8 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει δεύτερο ανεπιτυχές αποτέλεσμα και να προβληματίζει στην πισίνα του ΟΑΚΑ.