overfm.gr | Super League 1 | Έκανε το….Καντιθ παραπάνω για την σωτηρία

Σημαντική νίκη με 2-0 επί της Μαγιόρκα πέτυχε η Κάντιθ στο «Νουέβο Μιραντίγια» και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Νίκη που ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη πέτυχε η Κάντιθ με 2-0 επί της Μαγιόρκα στο «Νουέβο Μιραντίγια» και ανέβηκε στην 15η θέση. Με αυτή την ήττα οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 10η θέση.

Στο πέμπτο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν, για πρώτη φορά, με κεφαλιά του Νεγρέδο και απόκρουση του γκολκίπερ Ραΐκοβιτς. Όμως στο 10′ έδωσε την ασιστ στον Μπονγκοντά που από κοντά έκανε το 1-0. Στο 38′ και μετά από εξέταση VAR, ο ρέφερι Μπενγκοετσέα έδωσε πέναλτι, υπέρ της Κάδιθ καθώς βρήκε σε χέρι αμυντικού. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Φερνάντες που έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Μαγιόρκα έφτασε κοντά στο να μειώσει το σκορ, σε προσπάθεια του Καντεβέρε, αλλά, ο Λεντέσμα, με εξαιρετική απόκρουση, κράτησε απαραβίαστη την εστία της Κάδιθ.

ΚΑΔΙΘ: Λεντέσμα, Εμπαγιέ, Λουίς Ερνάντες, Καρθελέν, Λουίς Εσπίνο, Άλεξ Φερνάντες, Μπονγκοντά (83′ Πάρα), Αλκαράθ (69′ Φάλι), Οκάμπο (78′ Αρθαμέντια), Λοζάνο (46′ Εσκαλάντε), Νεγρέδο (78′ Μάρτι)

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Ραΐκοβιτς, Χάουμε Κόστα, Μαφέο (65′ Γκονζάλες), Ράιγιο, Βαλιέντ, Κοπέτ (46′ Καντεβέρε), Γκρενιέ (59′ Εντιαγιέ), Λι (74′ Ροντρίγκεθ), Ντε Γκαλαρέτα, Ντάνι (74′ Σάντσεθ), Μουρίκι