overfm.gr | Super League 1 | Έκανε έστω και δύσκολα ο ΠΑΟΚ το καθήκον του ενόψει της πρόβας τζενεράλε με Ολυμπιακό

Ζορίστηκε αλλά επικράτησε ο ΠΑΟΚ του Λεβαδειακού με 3-2 στην Τούμπα έξι μέρες πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ έστω και δύσκολα επικράτησε με 3-2  στην Τούμπα του Λεβαδειακού ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την προσεχή Κυριακή στο ίδιο γήπεδο. Oι «ασπρόμαυροι» τα βρήκαν σχετικά σκούρα απέναντι σε μια καλοστημένη ομάδα και με αυτήν την νίκη έπιασαν τους πρωταθλητές Ελλάδας στην τρίτη θέση απέχοντας πέντε βαθμούς από την πρώτη ΑΕΚ και τρεις από τον δεύτερο Παναθηναϊκό που έχει ματς λιγοτερο με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Η εμφάνιση αυτή χτύπησε σαν καμπανάκι στους «Θεσσαλονικείς» ενόψει του κυριακάτικου ντέρμπι με τους «Πειραιώτες» .

Με φόρα μπήκε στο ματς όπως αναμενόταν ο «Δικέφαλος του Βορρά» και μόλις στο δεύτερο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ράφα Σοάρες έκανε την σέντρα και ο Ντάντας έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ. Λιγα λεπτά αργότερα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ και συγκεκριμένα στο 10′ ο Κάργας πάσαρε στον Νάρεϊ και αυτός στον Ντάντας που πλάσαρε στην κίνηση και έκανε το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή του Κοτάρσκι από τον Λούα Λούα και ο Μουτίνιο εκτέλεσε εύστοχα για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να παγώσει την Τούμπα. Μάλιστα στο 18′ άγγιξαν και το προβάδισμα όταν ο Λούα Λούα έκανε συρτή σέντρα με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στην συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» ανέκτησαν τον έλεγχο και πήραν την κατοχή με αποτέλεσμα να κλείσουν τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους. Έτσι αφού στο 43′ ο Ντάντας έκανε την σέντρα και ο Ολιβέιρα έκανε την κεφαλιά πάσα στον Τάισον που από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ, στην τελευταία φάση ακριβώς του πρώτου ημιχρόνου, ο Ράφα Σοάρες έκανε την σέντρα με τον Βήχο να μην βρίσκει την μπάλα και τον πρώτο (τον Ντάντας δηλαδή) σούταρε με την μια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1 για τους γηπεδούχους για το ημίχρονο.

Φουρίοζος μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στο 50′ με τον Νάρει να κανει την σέντρα για τον Κωνσταντέλια που μόνος με τον Στογιάνοβιτς πλάσαρε ψηλά άουτ. Ο πρώτος δευτερόλεπτα αργότερα αφού άδειασε τον Παναγιώτου είχε ένα σουτ που πέρασε μόλις άουτ. Και στο 61′ ο Νάρει εκτέλεσε το κόρνερ με τον Κάργα να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Κουλιεράκη την δεύτερη και από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 του Λουτσέσκου. Και όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός έφυγε στην αντεπίθεση και η μπάλα έφτασε στον Τσάπρα που σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Κάργα και να καταλήγει στα δίχτυα για να μειώσει σε 3-2. Και ενώ ο ρυθμός του αγώνα έχει ανεβεί , στο 78′ οι «Βοιωτοί» παραλίγο να φτάσουν στην ισοφάριση όταν ο Μουτίνιο έβγαλε υπέροχη μπαλιά για τον Τόρο που δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Κοτάρσκι.  Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τους νεοφώτιστους στο 85′ όταν ο Σακό βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Γερεμέγεφ που πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Κάργα και κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι. Και ενώ ο Λεβαδειακός πίεζε και έχανε ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ έχασε την δικιά του να τελειώσει το παιχνίδι όταν ο Ολιβέιρα έφυγε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ και μόνος με τον Στογιάνοβιτς πλάσαρε άστοχα με την ομάδα του Λουτσέσκου να πανηγυρίζει αυτήν την αγχώδη νίκη.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Κοτάρσκι – Σάστρε(80′ Βιεϊρίνια), Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες – Σβαμπ(80′ Φιλίπε Σοάρες), Ντάντας – Νάρεϊ(72′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας(80′ Μπίσεσβαρ), Τάισον – Ολιβέιρα

Λεβαδειακός (Βέλιτς, 4-2-3-1): Στογιάνοβιτς – Τσάπρας, Βινίσιους, Τζημόπουλος, Παναγιώτου – Μεχία(78′ Σακό), Νίκας – Νταμπό(67′ Γερεμέγεφ), Μουτίνιο, Βήχος – Λούα Λούα(56′ Tόρο).