overfm.gr | ΣΠΟΡ | Έκαναν το 2-0 οι «ερυθρόλευκοι» και βλέπουν πρωτάθλημα

Στη Χαλκίδα, ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 22-21 στον δεύτερο τελικό της Hanball Premier και βλέπουν πρωτάθλημα.

Ένα βήμα πριν το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 22-21 στον δεύτερο τελικό της Handball Premier, και έκαναν το 2-0 στην σειρά.

Πλέον ο Ολυμπιακός, θέλει μόνο μία νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα.

Η Ένωση είχε τον έλεγχο έως το 32΄ (10-14). Ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με την άμυνα του.  Οι Τόμας Μπάουερ και Γιώργο Παπαβασίλη, οι οποίοι μπήκαν αλλαγή και «υπέγραψαν» την ανατροπή με σερί 5-0 (40′, 15-14).

Ο Αυστριακός είχε 50% αποτελεσματικότητα με 9 επεμβάσεις, ενώ ο διεθνής αριστερός εξτρέμ σημείωσε 7 τέρματα. Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά σκόραρε μόλις 7 γκολ σε 28 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 17-17 στο 50΄ με Αραμπατζή και Μυλωνά. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 11-4 (από το 10-14), έφτασαν στο +3 (21-18) στο 55΄.

Η «Ένωση» αντέδρασε με τους Ουγκάλντε και Λέμος και μείωσε σε 21-20 στο 57΄.

Ο Ολυμπιακός έχασε την επίθεση και η ΑΕΚ είχε στη διάθεση της περισσότερο από ένα λεπτό να ισοφαρίσει.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημχ), 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2- 3/3